Zelení: Veřejnou dopravu se vyplatí zlevnit

22.11.2022 21:09 | Tisková zpráva

Navzdory současné inflační krizi oznámil Liberecký kraj zdražení jízdného ve veřejné dopravě. Jednotlivé jízdenky zdraží o 10 – 12 %. [1] Jde o zcela nevhodný krok. V současné době by se měla veřejná doprava naopak zlevňovat. Přínosy zlevnění veřejné dopravy převažují nad náklady, které takový nečekaný krok přinese.

Zelení: Veřejnou dopravu se vyplatí zlevnit
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Levná veřejná doprava je zaprvé velká pomoc lidem, kteří ji využívají a kteří často patří k nejpostiženějším skupinám společnosti kvůli rychle rostoucím životním nákladům. Když budou mít všichni zajištěné cenově dostupné a bezpečné cestování za prací, do škol nebo třeba za lékařem, je to spolu s bydlením jedna z nejdůležitějších věcí pro sociální smír.

Při rostoucích cenách paliv levná hromadná doprava přivede další cestující, kteří omezí používání aut. Jindřich Felcman, zastupitel města Liberec za Zelené k tomu doplňuje: „Méně aut znamená méně znečištění a zdravější prostředí. Také to znamená víc prostoru ve městech, který je možné využít pro bezpečný pohyb a pro rozšiřování zeleně. A v neposlední řadě to znamená menší závislost na fosilních palivech, tedy víc svobody na dodavatelských zemích a korporacích. I proto přistupují západní země v rámci pomoci lidem v současné inflační a energetické krizi právě ke zlevňování veřejné dopravy. Liberecký kraj jde úplně opačným směrem.“

Anketa

Skončí válka na Ukrajině v roce 2023?

57%
43%
hlasovalo: 17397 lidí

J. Felcman tím naráží např. na aktuální krok německé vlády. Ta od ledna zavádí jízdenku za bezprecedentních 49 EUR měsíčně na veškerou regionální dopravu. Jde o pokračování úspěšného programu z letošního léta, kdy podobná jízdenka stále 9 EUR. Nová cena je stále skvělá, zároveň ale přinese při větším počtu cestujících zajímavý příjem dopravním společnostem. Náklady na dorovnání ztráty dopravců ponesou napůl stát a spolkové země, které mají regionální dopravu na starost. Podobně jako u nás kraje.

A teď zpět. Liberecký kraj od ledna zdražuje jednotlivé jízdné o 10 až 12 %. Měsíční jízdenka na regionální dopravu (platí pouze na území kraje) stojí kolem 63 EUR. V Liberci se zdražovat městská doprava nebude, ale naše návrhy na zavedení možnosti splátkového nákupu na nejvýhodnější roční kupón vedení města odmítlo. „V krizi se pozná, kdo umí uvažovat s přesahem a kdo ne“, shrnuje navrhovatel levného tarifu v liberecké MHD Josef Šedlbauer, liberecký zastupitel za Zelené.

A dále upozorňuje na případnou námitku, že kraji rostou náklady na energie a pohonné hmoty, zdražení je tak nezbytné. „Liberecký kraj bude mít v roce 2022 kvůli brutální inflaci daňové příjmy o zhruba 600 mil. Kč vyšší, než očekával v rozpočtu. Jeho političtí vůdci ale stejně nechápou, že je žádoucí část těchto peněz lidem vrátit a pomoci alespoň těm nejohroženějším.“[2]

Poznámky:
[1] Více ZDE
[2] Viz oficiální zpráva Libereckého kraje – k srpnu 2022 byly příjmy vyšší už o 378 mil. Kč (ZDE)

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Proč nikdo z EU neinicuje jednání o míru?

Určitě je to s Putinem těžké, ale když se o to nikdo nebude pokoušet, jak jinak válku ukončit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

12:00 Vích (SPD): Mediální oblíbenec to nakonec vyhrál

Vzhledem k tomu, že v České republice ještě nebyla zavedena ani korespondenční volba ani volba elekt…