Zelení: Výběr lokality pro úložiště jaderného odpadu musí být transparentní

21.04.2017 19:16

Výběr lokality pro výstavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu není v ČR transparentní. Její hledání začalo v 90. letech, dodnes však významně nepokročilo. Provázejí je nejen zmatky, ale i snaha rozhodovat za zavřenými dveřmi. Zelení proto podporují sobotní Den proti úložišti, který se koná poblíž výročí výbuchu v Černobylu.

Zelení: Výběr lokality pro úložiště jaderného odpadu musí být transparentní
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

„Není schválena koncepce nakládání s radioaktivním odpadem a vyhořelým jaderným palivem, není přijat zákon, který by řešil zapojení veřejnosti. Místo pro výstavbu se tak vybírá netransparentně, bez garancí práv pro všechny dotčené strany,“ uvedl Matěj Stropnický, předseda Zelených.

„Je nepředstavitelné, že stavba zařízení, které dosud nikde na světě nestojí, je takto netransparentním způsobem a bez jasných pravidel tlačena k realizaci. S rozpočtem přes 110 miliard korun se jeví spíše jako výhodný byznys, který má pomoci legitimizovat výstavbu nových jaderných bloků v elektrárnách Dukovany a Temelín,“ dodává dodává Hana V. Konvalinková, členka předsednictva Zelených.

Problém vyhořelého jaderného paliva není u nás ani ve světě definitivně vyřešen. Česká republika se rozhodla hledat lokalitu, ve které by bylo možno hluboko pod povrchem země vyhořelé jaderné palivo uložit. Takovéto řešení ovšem vyžaduje naprostou technickou a chemickou stabilitu horniny po desítky až stovky tisíc let. Po tuto dobu je totiž odpad stále radioaktivní a jeho uvolněním do okolí by mohly vzniknout nenávratné škody na zdraví jedinců i přírody.

Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), která je procesem výběru lokality pověřena, chce i na základě dílčích dat již v příštím roce rozhodnout a počet vytipovaných lokalit zúžit směrem k výběru finální lokality, o niž má být rozhodnuto v roce 2025. Spuštění provozu úložiště je plánováno až po roce 2065.

Třetí ročník akce Den proti úložišti se uskuteční v sobotu 22. dubna na sedmi lokalitách ČR vytipovaných k výstavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva. Happeningy mají upozornit na nesouhlas postupem státu, který dodnes nedokázal nastavit jasná pravidla pro zapojení veřejnosti do rozhodovacího procesu. Akci letos zaštítila nově vzniklá Platforma proti úložišti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Senátor Čunek: Kdo pravidla nedodržuje, tak musí odejít

17:28 Senátor Čunek: Kdo pravidla nedodržuje, tak musí odejít

Komentář na facebookovém profilu k Chánově a Vsetínu.