"V Opavě jsme pod mým vedením vypracovali koncepci a implementovali funkční systém sociálního bydlení už v roce 2012. Vítám, že ze strany státu konečně dochází k relevantnímu pokusu o formulaci politiky sociálního bydlení. Za dva hlavní body považuji možnost nechat obce samotné rozhodnout, jakou konkrétní formu zvolí, a potom garanci státu ohledně financování zavedení, ale také provozování systému sociálního bydlení," uvádí Pavla Brady, opavská zastupitelka a bývalá náměstkyně primátora.
"Jako místostarosta Prahy 3 jsem prosadil vypracování odborné koncepce podpory bydlení, která se týkala skupin jako senioři, mladí, postižení, ale i lidí v různých sociálních obtížích. Vítám tedy snahu státu napomoci koncepčnímu myšlení v nakládání s obecním bytovým fondem. Kde není koncepce, tam je příliš prostoru pro libovůli různých šíbrů - na nedůstojné situaci s ubytovnami jsme to viděli už mockrát," uvádí Matěj Stropnický, náměstek primátorky hl. m . Prahy pro územní rozvoj.
"Koncepci považuji za kvalitně zpracovaný dokument, který dobře reflektuje současné proudy v praxi sociálního bydlení. Za nejpodstatnější považuji snahu o to, aby obce měly své vlastní závazné koncepce. Bude dobré, když stát bude dodávat jasnou představu, co má taková koncepce obsahovat a bude nabízet obcím dostatek finanční, expertní a organizační podpory," uvádí Jan Sládek, expert SZ na otázky bydlení.
Podle návrhu Koncepce sociálního bydlení připraveného Ministerstvem práce a sociálních věcí by zákon o sociálním bydlení v Česku měl začít platit od ledna 2017. Koncepce je aktuálně v mezirezortním připomínkovém řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Strana zelených