Zelení vyzývají výrobce: Nahraďte palmový olej lokálními surovinami

01.02.2017 22:34

Zelení podporují Den bez palmového oleje, který se koná 1. února. Smyslem této akce je upozornit výrobce, že tuzemští spotřebitelé o palmový olej v potravinách nestojí. Zároveň umožňuje každému si uvědomit, kde všude se s palmovým olejem setkáváme.

Zelení vyzývají výrobce: Nahraďte palmový olej lokálními surovinami
Foto: Zelení
Popisek: Zelení

Podle loňského průzkumu společnosti Median pro ČRo nenakupuje potraviny s palmovým olejem až třetina Čechů. S palmovým olejem se totiž pojí množství ekologických, sociálních i zdravotních problémů. Jeho jediná výhoda je, že je levný.

Narazit na palmový olej lze na každém kroku - v potravinách, drogerii i dopravě. Setkáme se s ním v jídle, především ve vysoce průmyslově upravených produktech, jako jsou polotovary, sladkosti, keksy a čipsy, dále v mycí i dekorativní kosmetice, drogerii, svíčkách, krmivech pro hospodářská zvířata i domácí mazlíčky či v biopalivech.

“Současná intenzivní produkce palmového oleje není dlouhodobě udržitelná. Jeho přílišná konzumace navíc neblaze působí na naše zdraví, kvůli vysokému obsahu nasycených mastných kyselin zvyšuje riziko aterosklerózy a srdečně cévních onemocnění,” komentoval to lékař Jan Trnka, člen týmu Zelených pro stínování vlády v oblasti zdravotnictví.

“Nemá smysl čekat, až na varovné zprávy o palmovém oleji zareaguje vláda nebo EU. Je s ním spojeno příliš mnoho rizik. Můžeme na prodejce a výrobce zatlačit zespoda, skrze občanské aktivity. Má to smysl, ať už nám leží na srdci spíš vlastní zdraví nebo záchrana cenných ekosystémů, tedy tropických deštných lesů. Pěstování palmy olejné totiž způsobuje jejich masivní devastaci,” dodal Ondřej Mirovský, předseda Zelených v Praze a předseda spolku Bez palmáku, který je součástí Koalice proti palmovému oleji. 

Mgr. Ondřej Mirovský, M.EM

  • SZ
  • Měníme klima v české politice!
  • městský radní

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura (SPD): Předseda rozpadající se ČSSD se zoufale chytá všech stébel

21:35 Okamura (SPD): Předseda rozpadající se ČSSD se zoufale chytá všech stébel

Komentář na facebookovém profilu k ČSSD a údajnému zneužívání ministerstva vnitra předsedou Hamáčkem…