Zeman: Kudy chodím, tudy říkám, že z krize se musíme proinvestovat

04.03.2015 22:40

Projev prezidenta republiky při setkání s krajskými zastupiteli v Plzni

Zeman: Kudy chodím, tudy říkám, že z krize se musíme proinvestovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Vážené dámy a pánové,

jsem rád, že jsem opět v Plzni. V jediném městě, které vzniklo na soutoku čtyř řek, o čemž jste se sice nezasloužili, ale o to se zasloužili Vaši předkové, kteří toto město zakládali. To, o co jste se zasloužili Vy, jako krajské zastupitelstvo je, že Plzeňský kraj nejenže hospodaří s rozpočtovým přebytkem. V tomto smyslu by se od něj měli učit zejména centrální politici, kteří se chlubí tím, že se jim podařilo snížit deficit ze sta miliard na osmdesát miliard. Za mé vlády to bylo čtyřicet šest miliard a já jsem se hluboce styděl za to, že je to tak vysoká částka.

A chtěl bych ocenit i to, že z toho rozpočtového přebytku a z ušetřených tři sta patnácti milionů korun, hodláte ty peníze neprojíst, ale věnovat je na užitečné investice. Víte, že kudy chodím, tudy říkám, že z krize se musíme proinvestovat. Krize díky bohu skončila. Naše ekonomika začala pomalu, ale přece jenom růst. Začala se trochu zvyšovat životní úroveň. Odstranily se ty největší chyby, jako byla ubohá žebrácká valorizace důchodů ve výši čtyřiceti pěti korun měsíčně, tak teď alespoň je to těch dvě stě korun.

Pomohlo se mladým lidem, mladým manželstvím, pomohlo se rodinám s dětmi. To, co stále chybí a na co jsem upozorňoval ve svém Vánočním poselství, je zákon o prokázání původu příjmů a majetku. Když jsem říkal, nerad bych viděl takový zákon, jehož podstatou bude věta, byť nevyřčená, co sis nakradl, to je tvoje, ale dál už nekraď. Ten zákon musí jít do hloubky, ten zákon musí postihnout nakradené majetky a to není žádný útok proti poctivým pracovitým podnikatelům, to je útok proti Koženým podnikatelům a těch tady máme na regionální úrovni stále ještě dost. Majetky, jejichž původ nemůžete doložit, majetky, které nevznikly rozvojem podniku, ale naopak vysáváním zisků z těchto podniků, které vedlo až ke krachu některých podniků a to naprosto zbytečně.

Shoduji se s panem hejtmanem, že jeden z problémů, který máme, nejenom v Plzeňském kraji, ale vlastně ve všech krajích, spočívá v tom, že spíše rodiče než děti, zatoužili mít ze svých potomků tu právníka tu ekonoma, nikoli strojního inženýra. Ale jak říkal Miroslav Grégr, průmysl nás živil, živí a bude živit a bohužel k rozvoji průmyslu, když budeme mít hodně advokátů nebo třeba kulturních antropologů, tak to bohužel příliš neprospěje.

Minulý rok jsem Vás několikrát káral a já slibuji, že už nebudu, protože ani farář dvakrát nekáže, takže uchovávám i svůj názor na fontány na Plzeňském náměstí. Pokud jde o Plzeňskou univerzitu, tak jsem rád, že už dostala akreditaci nejenom v magisterskému studiu, ale dokonce i byť omezeně k doktorandskému studiu, takže tam se ty problémy díky bohu řeší.

Milý Václave, už jsem ti to říkal, na každý kraj přicházím s jednou fixní ideou, jako člověk, kterému je sedmdesát let, hospice. Máte hospice, máte? No tak dobře, tak byste mohli mít ještě jeden. A víte proč? Protože je řada lidí, kteří své staré rodiče odkládají jako vyřazenou ledničku do léčebny dlouhodobě nemocných, aby se jich zbavili. A protože jsem v těch LDNkách mnohokrát byl, tak znám úděsné poměry, které tam panují. Zatímco hospic, to je rozloučení se životem, které je důstojné. Když se o Vás lidi starají, ať už to jsou kamenné nebo mobilní hospice, kdy Vám někdo pohladí ruku, kdy se na Vás usměje a kdy odcházíte ze života jako důstojní lidé. Ne jako stařenky, které chroptí v LDNce na posteli a nikdo se o ně pořádně nepostará.

Takže milý Václave, těch tři sta patnáct milionů, co jste ušetřili, by se docela hodilo na tento účel a mohu Vás ujistit, že mile přesvědčuji pana kardinála Duku, aby peníze, které církev získala z restitucí, laskavě věnovala na tyto a podobné účely. Mimochodem za měsíc jedu do Vatikánu a po Benediktu XVI. konečně nastoupil papež, který ztělesňuje původní ideály křesťanského náboženství, to znamená rozdělit svůj majetek chudým. A kdyby se to dovedlo do důsledku, tak ty miliardy, které církev dostane v restitucích, by byly určeny v souladu s učením jak evangelia, tak papeže Františka.

A zcela poslední poznámka, abych nemluvil příliš dlouho a byl čas na diskuzi. Já o Vás vím úplně všechno a já také vím, že jste se před měsícem vypravili do Plzeňského pivovaru a založili tam várku piva při příležitosti prezidentské návštěvy. Slibuji Vám, že se na to pivo těším a že ho s radostí vypiju.

Děkuji Vám za Vaši pozornost.                            

Miloš Zeman, prezident České republiky, Plzeň, 4. března 2015

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: zemanmilos.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala (ODS): Asi nikdo nemůže čekat, že vláda nějak pomůže

6:37 Fiala (ODS): Asi nikdo nemůže čekat, že vláda nějak pomůže

Koalice SPOLU rozdá 30 000 respirátorů těm, kteří je opravdu potřebují.