Zeman: V prezidentských volbách na Slovensku podporuji Roberta Fica

23.03.2014 11:18

Vyjádření prezidenta republiky k prezidentským volbám na Slovensku.

Zeman: V prezidentských volbách na Slovensku podporuji Roberta Fica
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

Dobrý den, dámy a pánové,

v demokratických zemích je dobrým zvykem, že politici téže názorové orientace vyjadřují před volbami jiných zemí svoji solidaritu a podporu politikům obdobné názorové orientace. Stalo se tak například, když tehdejší německý spolkový kancléř Gerhard Schröder navštívil některá předvolební shromáždění české sociální demokracie. Stalo se tak mimo jiné i v případě, kdy mi bývalý rakouský kancléř Franz Vranitzky veřejně vyjádřil podporu již před prvním kolem prezidentských voleb. A takových příkladů bychom jistě našli celou řadu. Podle toho hodlám postupovat i já.

Chtěl bych vyjádřit svou solidaritu a podporu Robertu Ficovi v prezidentských volbách na Slovensku. Zdůrazňuji, že se nijak nevměšuji do slovenských vnitřních věcí, že nijak neútočím na protikandidáty pana Roberta Fica, kterého mimochodem vůbec neznám, ale domnívám se, že v této tradici, kterou jsem zmínil, je milou povinností levicového politika v České republice vyjádřit solidaritu a podporu levicovému politikovi ve Slovenské republice.

Mám k tomu ještě další důvody. Jak víte, Robert Fico dokázal sjednotit slovenskou levici, což se bohužel v České republice dosud nepodařilo, a dokázal uspět jak v parlamentních volbách, tak ve výkonu své premiérské funkce. Dokonce do té míry, že se čeští politici dnes jezdí učit na Slovensko a veřejně přiznávají, že chtějí převzít některé prvky slovenských reforem. Což bylo ještě před deseti lety nepředstavitelné.

Závěrem bych rád zdůraznil, že Roberta Fica znám dvacet let a je to člověk, který má jednu pozoruhodnou vlastnost, kromě těch, které už jsem zmínil. Nikdy neporušil dané slovo, nikdy neporušil uzavřenou dohodu. A to je u dnešních politiků tak extrémní výjimka, že si toho vážím. Přiznávám, že mám právě proto Roberta Fica i osobně rád a že pokládám za čest, že mu tímto způsobem mohu vyjádřit svoji podporu, protože moje pracovní povinnosti mně narozdíl od již zmíněného Gerharda Schrödera neumožňují, abych navštívil některá předvolební shromáždění slovenských sociálních demokratů v prezidentské kampani ve druhém kole.

Poslední poznámka. Chtěl bych Vás informovat, že tato moje podpora nebyla žádána Robertem Ficem, ale že jsem mu ji sám v pondělním telefonním rozhovoru z vlastní iniciativy nabídnul.

Děkuji Vám za Vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Pražský hrad, 19. března 2014

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: zemanmilos.cz
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aulická Jírovcová (KSČM): Není to nic nového, že výplaty ošetřovného jsou zpožděny

14:33 Aulická Jírovcová (KSČM): Není to nic nového, že výplaty ošetřovného jsou zpožděny

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 22. ledna 2021 k úpravám v oblasti dávek státní sociální po…