Změna pro Jablonec: Faleš a kádrování v přímém přenosu

26.01.2015 21:18

V historicky prvním přímém přenosu z jabloneckého zastupitelstva byli občané i čtvrt století po revoluci svědky nepokrytého kádrování. Jaroslava Krause, předsedu dozorčí rady Jablonecké energetické (DR JE) a kandidáta Změny na znovuzvolení do DR JE, koalice odmítla schválit i přesto, že opoziční Změně místo v DR JE sama přidělila.

Změna pro Jablonec: Faleš a kádrování v přímém přenosu
Foto: Změna pro Jablonec
Popisek: Změna pro Jablonec

„Důležitá je pokora a vzájemný respekt, tvrdil Petr Beitl po svém znovuzvolení za primátora v Jabloneckém měsíčníku. Na videozáznamu z lednového zastupitelstva si ho občané mohou poslechnout mluvit o tom, že dozorčí rada byla rozšířena ze tří na pět členů, aby zástupce v orgánech Jablonecké energetické měly všechny politické kluby a bylo docíleno větší kontroly. Poté však koalice Jaroslava Krause odmítla, i když toho ví o Jablonecké energetické ze všech kandidátů zdaleka nejvíce,“ glosuje Michaela Suchardová.

Důvodem je kritický postoj Jaroslava Krause k převodu jablonecké teplárny do vlastnictví města i k probíhající revitalizaci sítě centrálního zásobování teplem. Ačkoli by měl fundovaný kandidát Změny jako jeden z pěti členů DR JE minimální vliv, jeho jméno je v souvislosti s angažmá v DR JE zakázáno. Nabízí se otázka, zda není potřeba v rámci dalšího vývoje JE něco skrývat a proč potřebuje město DR JE nezasvěcenou do problematiky teplárenství.

„Funkcí dozorčí rady je poskytovat zpětnou vazbou a napravovat či komentovat rozhodnutí představenstva. Zájmem samotné společnosti je mít v dozorčí radě kritiky. Jediným kritériem pro obsazení by tak měla být odbornost, nikoliv přijatelnost či nepřijatelnost kandidáta, jak se k nominaci Jaroslava Krause postavila koalice,“ vysvětluje zastupitel Vladimír Opatrný.

„Pouhé dva měsíce trvalo, než primátor Petr Beitl zapomněl na slova ze svého projevu na ustavujícím zastupitelstvu. Vyzýval v něm ke společnému hájení zájmů města, potřebě vysvětlovat, zveřejňovat informace a učit občany se v nich orientovat s cílem prohloubit jejich důvěru. Odmítáním jiných názorů toho však docílit nelze,“ konstatuje Jakub Macek.

Po rozšíření DR JE na pět členů, odvolání starých a odsouhlasení čtyř nových byl klub Změny vyzván k dodání jiného zástupce. K tomu však Změna nemá důvod ani zdatnějšího zástupce. „Změna pro Jablonec trvá na nominaci Jaroslava Krause. Pokud to koalice s otevřeností vůči opozici a jiným názorům myslí vážně, bude vůli našeho klubu na únorovém zastupitelstvu respektovat. Postup ve stylu: „Máte jedno místo v dozorčí radě, ale Kraus to nebude,“ je pro nás nepřijatelný,“ uzavírá předseda zastupitelského klubu Změny Jindřich Berounský.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Změna pro Jablonec

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pražák (ANO): Jak postoupila digitalizace státní správy?

18:49 Pražák (ANO): Jak postoupila digitalizace státní správy?

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 16. září 2021 – interpelace premiéra Babiše k digitalizaci…