ZpLK: S Vladimírem Mastníkem odchází z krajského zastupitelstva (snad) jedna éra

1. 6. 2018 5:32

V dubnu 2016 jsme jako Změna pro Liberecký kraj navrhli odvolání Vladimíra Mastníka z pozice radního pro dopravu. V krajském zastupitelstvu jsme návrh neprosadili, za pana Mastníka se hlasitě postavili Starostové pro Liberecký kraj v čele s Martinem Půtou i všechny ostatní strany.

ZpLK: S Vladimírem Mastníkem odchází z krajského zastupitelstva (snad) jedna éra
Foto: zmena.cz
Popisek: Politické hnutí Změna
reklama

Tehdy jsme argumentovali takto – citujeme ze zápisů:

„Předvolební slib dokončit desetiletý tendr na autobusovou dopravu za čtyři miliardy korun Starostové pro Liberecký kraj nesplnili. Navíc opakovaně jednali ve prospěch firmy BusLine. A to jak změnami podmínek desetiletého tendru, tak prodloužením monopolu stávajícím dopravcům…“

„Ještě jako náměstkyně hejtmana jsem se opakovaně snažila situaci zachránit. V Radě kraje i na zastupitelstvu jsme vedli ostré debaty, dopravní zakázka ale nakonec byla jedním z hlavních důvodů pro mé odvolání – a radní Mastník byl první, kdo toto odvolání navrhl. Jednání pánů Mastníka, ale i Martina Půty, který tehdy nevěřil naším argumentům a naopak obhajoval kroky radního Mastníka, bylo často nepochopitelné, a to v tříleté i desetileté zakázce,“ připomíná nyní Zuzana Kocumová tehdejší dění.

„Starostové opakovaně jednali ve prospěch firmy BusLine, která je personálně spojená se Starosty pro LK skrze bývalého starostu Rychnova u Jablonce n. N. Františka Chloubu a také s KSČM přes osobu Jiřího Vařila. Tito lidé stále sedí, i přes svůj střet zájmů, v dopravním výboru kraje a aktivně ovlivňují postupy kraje v oblasti dopravy…” upozorňoval tehdy Jan Korytář.

„Vadí nám, že za celé čtyři roky krajská vláda nedokázala nebo nechtěla pohnout s monopolem v autobusové dopravě, který vyhovuje dopravcům v čele s BusLine, ale škodí krajskému rozpočtu. Jde zřejmě o největší selhání tohoto vedení kraje, a proto vyzýváme odpovědného radního k odstoupení…“ hodnotil Josef Šedlbauer.

Reakcí na náš tehdejší návrh bylo jen napadání Změny ze strany Starostů i dalších politických stran, některých médií a firmy BusLine. V poněkud hysterické atmosféře nám na zastupitelstvu Libereckého kraje v dubnu 2016 neprošla dokonce ani banální výměna našeho zástupce ve finančním výboru kraje, přestože obvykle strany svoje nominanty vždy navzájem respektují.

O dva roky později je Vladimír Mastník obviněn protikorupční policií, odchází z krajského zastupitelstva a Martin Půta se směrem k jeho osobě vyjadřuje již několik měsíců velmi odměřeně. Používá přitom podobný slovník, jakým jsme působení radního Mastníka v roce 2016 označovali my.

Co z toho plyne? „Ve Změně se držíme pravidla mluvit o problémech naplno a vydržet, i když jsme napadáni. Je to těžké, ale jen tak se může opravdu něco posunout k lepšímu,“ shrnuje Josef Šedlbauer a dodává: „Jako pedagog věřím v poučitelnost lidí, snad si tuhle historii zapamatují i další kolegové v politice.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zahradil (ODS): Že by se opět začalo stavět načerno?

22:33 Zahradil (ODS): Že by se opět začalo stavět načerno?

Komentář na facebookovém profilu ke stavbě Mariánkého sloupu na pražském Staroměstském náměstí