Zwyrtek (Nezávislí): Poměrný volební systém je nespravedlivý a na hlavu postavený

05.01.2014 20:44

Historičtí NEZÁVISLÍ žádají přímou volbu zastupitelů obcí a měst, SVĚŘME OBCE A MĚSTA TĚM, KTEŘÍ DOSTANOU NEJVÍCE HLASŮ, píší v petici.

Zwyrtek (Nezávislí): Poměrný volební systém je nespravedlivý a na hlavu postavený
Foto: Hans Štembera
Popisek: Volební urna
reklama

Petice, která žádá Parlament, aby byl upraven volební systém pro komunální volby tak, aby v zastupitelstvu usedli lidé s nejvyšším počtem hlasů, nikoli ti, kteří projdou poměrným přepočtem podle stran, je na světě. Připravili ji historičtí NEZÁVISLÍ s předsedou Františkem Zwyrtkem, kteří považují způsob rozdělování mandátů za vysoce nespravedlivý. Podle nich by se členy zastupitelstva měli stát ti, kteří dostanou od lidí nejvíce křížků, protože komunální volby jsou jediné, kde se volí napříč stranami, a lidé si vybírají mezi jednotlivými jmény. Petice požaduje, aby stačil prostý součet hlasů pro toho kterého kandidáta, a nepřepočítával se potom na strany, protože není důvod takto následně deformovat vůli voličů. Tento názor se z obcí a měst ozývá čím dál hlasitěji.

„Čím dál častěji slyšíme, že lidé s vysokým počtem hlasů jsou mimo zastupitelstva, a namísto nich tam usedají outsideři s minimem hlasů“, uvedl František Zwyrtek. „Způsobuje to právě nespravedlivý a na hlavu postavený poměrný systém, který nikdo nechápe.“

Petici podporuje řada komunálních politiků, mimo jiné i známá advokátka na komunální právo a nyní i starostka města Mohelnice na Olomoucku Jana Zwyrtek Hamplová. „Známe to na vlastní kůži. Nezávislí u nás v komunálních volbách výrazně uspěli, a kdyby se mandáty rozdělily opravdu podle hlasů, měli by patnáct mandátů z jednadvaceti, poměrným systémem pouze sedm. Náš poslední kandidát měl více hlasů než člověk, kterého pak zvolili starostou. Podobných situací je v České republice stovky, a vedou k nedobrým politickým obchodům. Přitom by skutečně stačilo, aby se mandáty rozdaly podle hlasů lidí. Proč je následně přepočítávat, jako by voliči byli nesvéprávní? Oni přece vědí, proč koho volí, zejména v obcích a městech, kde se všichni znají. Není důvodu úspěšnějším hlasy brát, a dávat je těm, které lidi až tak nevolili.“

NEZÁVISLÍ chtějí získat pro petici masovou podporu, a archy předat následně poslancům a senátorům. Na nich totiž záleží, zda bude zákon změněn.

Požádali o podporu rovněž řadu známých osobností a věří, že jim bude od některých poskytnuta.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Hnutí NEZÁVISLÍ
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministr Brabec: Například americké druhy raků vytlačují české raky

16:23 Ministr Brabec: Například americké druhy raků vytlačují české raky

Projev na 79. schůzi Poslanecké sněmovny 26. ledna 2021 k návrhu změny zákona o implementací předp…