"Hlavně nic neposrat": Vedení ČSSD se brání úniku z jednání

11.04.2013 15:01 | Zprávy

Sociálně demokratický poslanec Miroslav Svoboda podle Britských listů chtěl navrhnout vyškrtnutí zvýšení lázeňského a rekreačního poplatku z novely zákona o místních poplatcích, ale na zasedání poslaneckého klubu ČSSD mu to prý tvrdě zakázali šéf klubu Jeroným Tejc a stranický předseda Bohuslav Sobotka. Oba prý totiž nyní ve straně razí politiku „hlavně nic neposrat“ a nechat to být. Jenže Tejc tvrdí, že to není pravda a dá se to lehce zjistit. „Jednání klubu se totiž nahrává,“ řekl Tejc ParlamentnímListům.cz.

"Hlavně nic neposrat": Vedení ČSSD se brání úniku z jednání
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Sjezd ČSSD skončil tiskovou konferencí

Sociální demokracie má možná problém. Server Britské listy přinesl článek, v němž obšírně informuje o tom, jak to v posledních dnech vypadá na jednání klubu ČSSD. Problémy oranžových poslanců pak autorka článku "K čemu nám jsou socani ve sněmovně" spojila s příkladem kolem řešení novely zákona o místních poplatcích.

V novele totiž ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhuje zvýšit o sto procent lázeňský a rekreační poplatek. Tedy z dnešních 15 Kč/lůžko a den na 30 Kč/lůžko a den. Přesněji řečeno limit pro tento poplatek. Zákon o místních poplatcích je totiž konstruován tak, že obcím umožňuje vybírat poplatky třeba i z lázeňského nebo rekreačního pobytu.

Jenže „oranžový“ Miroslav Svoboda chtěl na klubu k novele podle Britských listů navrhnout pozměňovací návrh. To mu však předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc velmi důrazně zakázal.

„Tejc a Sobotka jej ani nenechali dokončit přednesení analýzy zákona pro klub a nařídili, že se 'nic předkládat nebude a pro žádný pozměňovák se hlasovat nebude', aniž si vyslechli, jaké vlastně pozměňováky jsou ve hře,“ podotýkají k tomu pak Britské listy.

Vládne tam politika "nic neposrat"?

Serveru údajně dva na sobě nezávislí poslanci z řad ČSSD potvrdili, že důvodem zákazu je politika „hlavně nic neposrat“. Podle nich se toto heslo razí na klubu od doby „průšvihu“ se zákonem o vodovodech a kanalizacích, a proto nyní nechává ČSSD na koalici, ať si problémové věci v dolní komoře sama také odhlasuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Ing. Michael Canov byl položen dotaz

Ústava

Podle vás by se kvůli jmenování ministrů prezidentem Ústava měnit neměla. Chápu vás dobře? V čem by vyjasnění bylo na škodu? A je teda fakt, že i když se problém řeší opakovaně, u Ústavního soudu to nikdy neskončilo. Proč myslíte, že tomu tak je? A na čí straně je podle vás pravda? Musí nebo nemusí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Krach ČT: Kdo hrozí stávkou? Politici mírní emoce

19:59 Krach ČT: Kdo hrozí stávkou? Politici mírní emoce

Změny ve financování veřejnoprávních médií vyvolávají nejen kritiku, ale i silná slova ze strany ved…