„Právě se vracím z hrobu!“ Podívejte se, co aktivisté provedli s hrobkou Gottwalda, Gusty Fučíkové a dalších

25.02.2014 17:11 | Zprávy

REPORTÁŽ Pražští komunisté se každoročně ve výroční den Vítězného února scházejí u hrobu „prvního dělnického prezidenta“ Klementa Gottwalda. Letošní setkání však bylo úplně jiné. Nejen, že chyběla hlavní aktérka minulých setkání, poslankyně Marta Semelová, ale počet odpůrců násobně převážil zúčastněné komunisty.

„Právě se vracím z hrobu!“ Podívejte se, co aktivisté provedli s hrobkou Gottwalda, Gusty Fučíkové a dalších
Foto: Hans Štembera
Popisek: U hrobu Klementa Gottwalda a dalších funkcionářů bývalé KSČ se sešli sympatizanti i odpůrci. Odpůrců bylo tentokráte více

Loňského pietního aktu komunistů u Gottwaldova hrobu se zúčastnily desítky lidí, došlo k ostrým hádkám i drobným potyčkám, které musela řešit policie. Nic takového se letos nekonalo.

Žádný pietní akt jako v minulých letech se v podstatě nekonal. Ještě pár minut před patnáctou hodinou u hrobu, kde je vedle jiných pohřben Klement Gottwald s manželkou Martou, Gustou Fučíkovou a dalšími komunistickými osobnostmi, nebyla ani noha. Po chvíli se dostavili zhruba čtyři protikomunističtí aktivisté s transparenty a mlčky postávali před hrobem.

Marta Semelová chyběla

Teprve po několika dalších minutách spořádaně přišlo asi sedm komunistů s kyticí, kterou položili na hrobku a otočili se k odchodu. Žádné projevy, žádný zpěv internacionály, jak bývalo zvykem. Oba malé tábory si pouze vyměnily několik jízlivých slov.

Nepřišla ani pražská komunistická poslankyně Marta Semelová, kterou za tyto její aktivity v minulosti někteří spolustraníci kritizovali. Semelová totiž v minulých letech čelila trestním oznámením za obsah projevů, které u hrobu pronesla. Chválila v nich totiž komunistický režim a loni například řekla, že události v únoru 1948 otevřely cestu k naději lidstva.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Záhada daru

Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

4:45 Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“

Sociální demokracie se po oznámení snahy domluvit se na volební spolupráci s hnutím Stačilo! zbavila…