Zelený šéf Liška: Havel měl výhrady k tomu, aby Schwarzenberg spolupracoval s Kalouskem. Ublížil si tím

17.01.2014 12:06

ROZHOVOR Předseda zelených Ondřej Liška s ParlamentnímiListy.cz promluvil o stranicko byznysové mafii, možné pachuti z nové vlády i zoufalém obrazu života některých lidí v českých regionech. A také o tom, jak politika uškodila Karlu Schwarzenbergovi...

 Zelený šéf Liška: Havel měl výhrady k tomu, aby Schwarzenberg spolupracoval s Kalouskem. Ublížil si tím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Strany zelených Ondřej Liška
reklama

Anketa

Koho má ODS zvolit předsedou?

12%
hlasovalo: 3128 lidí

Co říkáte na aktuální vývoj kolem vzniku nové vlády? Je někdo z kandidátů pro Vás nepřijatelný? Pokud ano, proč? 

Vznik stabilní vlády bych samozřejmě uvítal. Ovšem podpisem koaliční smlouvy podle mě vzniká zcela jednoznačně vláda střetu zájmů. Je naprosto alarmující, že vláda ještě nezačala fungovat a ministři jsou už teď ve střetu mezi svými soukromými zájmy a zájmem veřejným. Člověku nad tím zůstává rozum stát. Nechápu jak je možné, že Andrej Babiš, který má rozsáhlé obchodní zájmy v naší zemi, má spravovat veřejné finance. Bývalý šéf chemičky má hájit životní prostředí? Vždyť nedávno prohlásil, že by mu průmysl byl bližší - je to takové déjà vu: Pavel Drobil kdysi prohlásil, že “dýchá pro český průmysl”. A pak se stal ministrem životního prostředí. Zdá se, že toho budou mít Drobil s Brabcem dost společného a možná si průmyslníci mnou ruce. Nicméně každému z nich náleží sto dnů hájení, ať ukáží, co dovedou. Budeme je pečlivě sledovat.

Strana zelených před lety nominovala Karla Schwarzenberga jako ministra zahraničí do Topolánkovy vlády... Mezí tím ušel velký kus politické cesty, ucházel se o post hlavy státu... Ale v poslední době ho provází také skandály. Jistě jste zaznamenal, čeho se týkaly... Domníváte se, že se nějak odrazí na oblibě tohoto politika jako osobnosti, nebo že to dokonce může odnést i TOP 09, s kterou je nyní spojen?

Nehodnotím soukromý život politiků. Pokud to nezasahuje do výkonu jim svěřené veřejné funkce, je to čistě jejich věc. Ačkoli je TOP 09 nejsilnější opoziční stranou, tak ani mimořádná osobnost jejich předsedy, zdá se, nezabránila poklesu voličů. Ale není tajemstvím, že pro mě bylo působení Karla Schwarzenbergera v Nečasově vládě zklámáním. Vždyť i Václav Havel měl výhrady ke spolupráci Karla Schwarzenberga s Miroslavem Kalouskem. Spíše než aby Karel Schwarzenberg uškodil TOP 09, politika této strany uškodila jemu. Úspěch TOP stojí s jeho charismatem.

V minulém rozhovoru jste zmínil to, že podle Vás a Vaší strany stát nedělá maximum pro rozvoj podmínek pro rodiny - že pokulhává v sociální sféře. Před vánočními svátky a po nich jsme byli svědky toho, jak opět někteří lidé marně čekali na vyplacení sociálních dávek, poněvadž nesměly být používány registry, které se začaly vloni používat... Myslíte si, že existuje nějaká cesta, jak z této patálie, která se na životech mnoha - těch nejpotřebnějších - odráží - rychle ven?

Na první pohled to tak nevypadá, ale tento problém úplně jasně souvisí s prorůstáním korupce do veřejné sféry. Jakékoli pochybení při zadávání veřejných zakázek, tendrů a podepsaných smluv se odrazí ve funkčnosti těchto systémů. A kdo je potom za problémy potrestaný? Není to nikdo z politického establishmentu. Ve výsledku je to totiž vždy občan, každý daňový poplatník, který korupci zaplatí. A je to neudržitelný stav. Rychlé řešení podle mě neexistuje, je potřeba vyřešit jádro problému. I kvůli tomu jsme v minulosti přišli s balíkem konkrétních zákonů, které by korupci omezily. Budoucí vláda se přihlásila k Rekonstrukci státu - teď nezbývá než sledovat, jak ji naplní.

Po novém roce přišly i špatné zprávy - například o zdražení potravin kvůli oslabení koruny. Jak vůbec hodnotíte krok ČNB, ke kterému se uchýlila v listopadu loňského roku? Myslíte, že je riziko, že by kvůli klesající životní úrovni vznikly někde sociální nepokoje (alespoň v dohledné době týdnů či měsíců)?

Intervence ČNB je podle mě velmi odborným krokem, na jehož hodnocení nepanuje shoda. Nicméně se zdá, že ČNB nás tím přiblížila přijetí eura, a to je pro naši ekonomiku pozitivní perspektiva. Pokud jde o případné nepokoje, určitě nemůžeme současnou situaci srovnávat s krizí ve 30. letech. Je ale pravdou, že sociální situace velké části společnosti se zhoršuje, a pokud se nezmění trend, je to časovaná bomba. Cestuji po celém území republiky a často narážím na velmi zoufalý obraz života lidí v těžkých životních situacích. Přitom by stačilo relativně málo, aby stát pomohl rozhýbat ekonomiku, zlepšil veřejné služby a vytvořil důstojnější podmínky pro život občanů (viz minulý rozhovor s Ondřejem Liškou, pozn. red.).

Jak se stavíte k tolik v poslední době propíranému lustračnímu zákonu? Jste pro, aby skončil, nebo by měl mít stále svoji roli? Věříte tomu, že podmínka M. Zemana, aby poslanci schválili též takzvaný "služební zákon", bude efektivní a přinese ovoce?

V mnoha ohledech se lustrační zákon přežil. Nevím, zda pro společnost představuje větší nebezpečí člověk, který se před třiceti lety zapletl s StB, nebo političtí zlatokopové a novodobé stranicko byznysové mafie, na něž se žádný lustrační zákon nevztahuje. Na druhou stranu mně silně vadí účelovost rušení či obcházení tohoto zákona jen proto, že se v konfliktu s ním ocitl prominentní člen přicházející garnitury. Bez hlubší reflexe těchto rozporů, především ze strany samotných aktérů, si tato vláda ponechá trvalou pachuť.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

16:35 Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

ANKETA Dát moc parlamentu do rukou premiérovi v případě krize? Vládě to ve fázi zpracování diskutova…