154 poslanců zvedlo ruku pro klíčovou smlouvu s Ukrajinou. Ale bylo u toho dusno. Zde jsou některá silná slova

02.04.2015 11:57 | Zprávy

Na žádost šéfa klubu poslanců ČSSD Romana Sklenáka si dnes Sněmovna zařadila do dopoledního programu asociační dohodu s Ukrajinou. První čtení této mezinárodní smlouvy proběhlo loni 10. prosince, další projednávání se v dolní komoře odehrálo 12. února, kdy ale bylo přerušeno. Dnes se ve Sněmovně kolem smlouvy rozproudila více jak hodinová debata. Mluvilo se přitom o anšlusu Rakouska, anexi Krymu, apartheidu v Africe i o oligarzích. Nakonec poslanci pro smlouvu řekli ano, a to 154 hlasy.

154 poslanců zvedlo ruku pro klíčovou smlouvu s Ukrajinou. Ale bylo u toho dusno. Zde jsou některá silná slova
Foto: Hans Štembera
Popisek: Začátek jednání sněmovny provázely dvě minuty ticha za masakr v Uherském Brodě

Dohoda o přidružení mezi Evropskou unií a jejími členskými státy a Ukrajinou je první dohodou nové generace dohod o přidružení se zeměmi Východního partnerství. Sjednávání této komplexní dohody bylo přitom zahájeno v březnu 2007.

Cílem dohody je urychlit prohlubování politických a hospodářských vztahů mezi Ukrajinou a Evropskou unií, jakož i postupný přístup Ukrajiny k částem vnitřního trhu Evropské unie, včetně vytvoření prohloubené a komplexní zóny volného obchodu. Jde o konkrétní způsob využití dynamiky vztahů mezi Evropskou unií a Ukrajinou se zaměřením na podporu zásadních reforem, hospodářské oživení a růst, správu věcí veřejných a odvětvovou spolupráci.

„Pro Ukrajinu představuje dohoda také program reforem založených na komplexním programu slaďování ukrajinské legislativy s normami Evropské unie, k nimž se mohou připojit všichni partneři Ukrajiny a na něž mohou zaměřit svou pomoc. Z dohody vyplývá, že pomoc Evropské unie Ukrajině je provázána s programem reforem,“ stojí v důvodové zprávě.

Poslanci se ale o smlouvě dnes pohádali. Sněmovna se přitom rozdělila na dva tábory – na ty, kdo smlouvu zcela hájili, a na ty, kdo smlouvu striktně odmítali.

Jako první k bodu promluvil komunista René Číp. Zmínil, že není připraven hlasovat pro přiblížení Ukrajiny k EU. Když ve sněmovně k tomuto bodu vystupoval prý poprvé, tak již tehdy varoval před unáhleným jednáním, protože tehdy byla na Ukrajině špatná situace a je tam prý i nyní. „Sami tamní občané nejsou spokojeni s postupem v Donbasu. Dnes také probíhají otevřené boje mezi oligarchy, a co se týče korupce, tak to bylo vidět při jednání tamního parlamentu. Otázkou je, co se z toho vyvine,“ poznamenal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Olga Böhmová

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…