Akce "mrtvý Tejc": Šéf ČSSD pohřbívá konkurenta. Pomáhá mu prý jeho mocný muž

15.08.2013 12:41

Uspět ve volbách v Praze je pro sociální demokracii mimořádně obtížné. V ČSSD se proto teď řeší, kdo bude lídrem zdejší kandidátky a kdo se postaví v předčasných volbách Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09) či Bohuslavu Svobodovi (ODS). Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka to odmítl a místo sebe navrhuje Jeronýma Tejce, čímž by se mohl vyhnout předem prohrané bitvě a oslabit skupinu kolem Michala Haška.

Akce "mrtvý Tejc": Šéf ČSSD pohřbívá konkurenta. Pomáhá mu prý jeho mocný muž
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jeroným Tejc
reklama

Právě předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc se nedávno postavil proti Bohuslavu Sobotkovi a přidal se na stranu Miloše Zemana v boji o podporu Rusnokovy vlády. Tím, že Sobotka kandidaturu odmítl, se vyhne pravděpodobnému neúspěchu a zároveň by tak mohl oslabit jak Tejce, tak předsedu Asociace krajů ČR Michala Haška, kteří s ním tradičně kandidují v Jihomoravském kraji. V boji o preferenční hlasy by tak Sobotkovi zbyl jen Hašek.

Snahu o Tejcovo přeřazení inicioval prý Sobotka

Podle informací ParlamentníchListů.cz inicioval snahu o Tejcovo přeřazení na krajskou kandidátku sám předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Na vyjednávání, které se kolem celé věci v posledních dnech rozjelo, se podle zdrojů redakce podílí i vlivný advokát Radek Pokorný, který je považován za blízkého spolupracovníka a šedou eminenci šéfa ČSSD. Celá předem připravená „akce Tejc“, do které je údajně zapojena i pražská ČSSD, má pokračovat dalším vyjednáváním v průběhu příštích dnů.

„Kmotr“ Pokorný ?

O Pokorném mluví jako o „kmotrovi“ i předseda Věcí veřejných Vít Bárta. „Mnoho měsíců upozorňuji na přítele, resp. kmotra, šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky, právníka Radka Pokorného, jehož advokátní kancelář pracovala v minulosti jak pro Andreje Babiše, tak v současnosti pro řadu státních subjektů,“ uvedl Vít Bárta na svém blogu. A dodává: „Není tajemstvím, že Pokorný sám je zároveň velkým kámošem šéfa Eurovie, společnosti, jež postavila dálnici do Ostravy na odpadcích a nasekala na ní další desítky zmetků."

Přitom právě advokát Pokorný zastupuje společnost Eurovia ve sporu s Ředitelstvím silnic a dálnic (tedy potažmo českým státem) kvůli ostravské dálnici, což Bárta považuje za možný střet zájmů. Také prezidentský kancléř Vratislav Mynář upozornil, že předseda ČSSD má mezi blízkými přáteli vlivného zákulisního hráče

„Ano, debaty o mé kandidatuře v Praze probíhají, ale zatím jsem oficiální nabídku neobdržel, proto se nechci vyjadřovat k tomu, jak bych se pak rozhodl," reagoval na dotaz MF Dnes Tejc. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout příští týden.

Snaha omezit skupinu Michala Haška, míní politolog Kubáček

Politolog Jan Kubáček k možnému přeřazení Tejce do Prahy uvedl: „Je to rozhodně snaha omezit jeho kontakty, respektive omezit skupinu Michala Haška, protože v momentě, kdy by kandidovali všichni tři a dvojkou a trojkou by byl Michal Hašek, potažmo Jeroným Tejc, tak samozřejmě ta převaha výsledku by byla ve prospěch Michala Haška,“ upozornil ParlamentníListy.cz Kubáček.

A pokračuje: „Cílem je tedy rozdělit Michala Haška a primárně Jeronýma Tejce, 'odtrhnout' ho od jihomoravského domovského prostředí i s vědomím, že sociální demokracie má v Praze vždy složitější situaci, má tam velmi výrazné vyzyvatele. Navíc pražská sociální demokracie je dlouhodobě rozpolcená, je tam dlouhodobý spor Bohuslava Sobotky s Jiřím Dienstbierem, který je schopen v tu chvíli oslabovat pozici Jeronýma Tejce a nemluvě o další výrazné komplikaci, což je rozpolcenost pražské ČSSD ve prospěch místních lobbistů,“ doplnil politolog.

Zbořil: O „likvidaci“ nejde, ale…

Politolog Zdeněk Zbořil to vidí trochu jinak. Na dotaz redakce, zda si myslí, že Sobotka usiluje o přeřazení Tejce proto, aby ho de facto zlikvidoval, reagoval takto: „Myslím, že ne. Pan Tejc je docela populární, ale určitě to svědčí o nějakém napětí uvnitř ČSSD, dokonce bych řekl, že jde o napětí mezi Lidovým domem a poslaneckým klubem sociální demokracie, protože funkce pana Tejce je velmi významná,“ podotýká Zbořil.

Kromě Tejce se jako o možném lídrovi pražské kandidátky ČSSD hovořilo také o Jaroslavu Zavadilovi, předsedovi odborových svazů. „Taková ta koketerie s panem Zavadilem svědčí o tom, že zde vlastně nikoho nemají. Ani pan Sobotka, ani pánové Tejc a Hašek nejsou v Praze pro Schwarzenberga konkurenty. Museli by najít někoho jiného, třeba i nestraníka, což samozřejmě sociální demokracie neudělá nebo nemůže udělat, ale potenciál pražských sociálních demokratů je mimořádně slabý a vždycky byl,“ řekl ParlamentnímListům.cz Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Kupka
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nikdo na planetě to neví. Nikdo. Nikdo!“ Babiš se rozpálil při interpelacích

15:40 „Nikdo na planetě to neví. Nikdo. Nikdo!“ Babiš se rozpálil při interpelacích

Poslanci ve Sněmovně dnes v rámci odpoledních ústních interpelací „grilují“ předsedu vlády Andreje B…