ČSSD a TOP 09 se neshodly na rozpuštění sněmovny

26.06.2013 20:39

ČSSD a TOP 09 se na dnešním jednání znovu neshodly na rozpuštění Poslanecké sněmovny a uspořádání předčasných voleb. TOP 09 takové řešení odmítá, dokud mají strany dosavadní koalice v dolní komoře většinu. Sociální demokraté o něm chtějí dále jednat s TOP 09 i ODS. O rozpuštění sněmovny, k němuž je třeba 120 hlasů, se podle všeho bude rozhodovat v polovině července.

ČSSD a TOP 09 se neshodly na rozpuštění sněmovny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kromě veselí se ve sněmovně také hlasovalo

"My jsme se snažili přesvědčit zástupce TOP 09 o tom, že vleklá, několikaměsíční válka mezi pravicí v Poslanecké sněmovně a prezidentem republiky k ničemu dobrému nepovede," řekl schůzce předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Narážel tak na to, že prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval nového premiéra - Jiřího Rusnoka - i když strany dosavadní koalice ODS, TOP 09 a LIDEM sehnaly 101 podpisů pro svoji kandidátku na premiérku Miroslavu Němcovou (ODS). Zeman svůj krok označil za možná jedinou cestu, jak dosáhnout předčasných voleb, koaliční strany to ale odmítly a přinejmenším ODS a TOP 09 nechtějí Rusnokově vládě vyjádřit důvěru.

Na postoji TOP 09 k rozpuštění Sněmovny se zatím nic nezměnilo. Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík řekl, že dokud v dolní komoře existuje většina, nebude jeho strana pro předčasné volby. Současnou situaci považuje za boj o parlamentní demokracii, sdělil po schůzce, které se vedle něj a Sobotky zúčastnili také Michal Hašek a Jeroným Tejc za ČSSD a Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek za TOP 09.

Sociální demokraté chtějí o rozpuštění Sněmovny nechat hlasovat počínaje 16. červencem, tak aby se v případě úspěchu jejich návrhu mohly volby uskutečnit do konce září. Do poloviny července se největší opoziční strana bude snažit za pomoci dalších jednání shromáždit co největší podporu. Podle Sobotky ale bude usilovat o dohodu mezi poslaneckými kluby, nikoliv o přetahování jednotlivých poslanců.

Rozpuštění dolní komory zatím vedle ČSSD podporují také komunisté a Věci veřejné. Dohromady tyto strany mají 91 poslanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: pas, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hoďte na něj síť! Rychetský rozpoutal hněv politiků. Jde o slova o Češích, kvůli migraci

19:20 Hoďte na něj síť! Rychetský rozpoutal hněv politiků. Jde o slova o Češích, kvůli migraci

ANKETA Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský za své prohlášení o neochotě Čechů přijímat uprchlíky skl…