Církevní restituce: Co vyvedou poslanci dnes? Lámání karty už tu bylo

22.06.2012 9:54 | Zprávy

Poslanci dopoledne zasednou do svých lavic, aby posoudili církevní restituce. Očekává se ale, že opozice bude opětovně závěrečné schvalování tohoto vládního návrhu zákona brzdit. Zda tak poslanci zákon dnes odhlasují, není proto jasné. Opozice chce totiž dosáhnout toho, aby byla debata odložena až na září. Co si ale na dnešní den připraví opozice za taktiku? Ve středu byla na programu koalice třeba zlámaná karta ministra Kalouska.

Církevní restituce: Co vyvedou poslanci dnes? Lámání karty už tu bylo
Foto: hns
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Poměr obstrukcí a hlasování o majetkovém vyrovnání státu s církvemi je ve sněmovně 2:0. Vede samozřejmě opozice. Ta ale jen plní svůj slib a oddaluje závěrečné hlasování o vládním modelu.

„Rozumný kompromis by bylo opuštění tohoto návrhu zákona, který předkládá vláda, a nalezení skutečné dohody mezi všemi parlamentními stranami, nebo alespoň takové shody, která vydrží pro příští období,“ uvedl již dříve předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc. 

Sociální demokraté již minulý týden v úterý uvedli,  že kvůli církevním restitucím se pokusí vládní koalici donutit, aby s nimi jednala o nové podobě vyrovnání státu s církvemi tím, že prosadí veto na hlasování o předloze po 14. hodině. Práva pak využili minulou středu, když spolu s KSČM vetovali návrh TOP 09 a Starostů, aby sněmovna mohla o zákonech rozhodovat v závěrečném čtení i po 14:00.

Jednou z možností, jak projednávání zbrzdit, je totiž podle předsedy poslanecké frakce Tejce zmiňované veto na hlasování o předloze po 14 hodině.

„Myslím, že bude dobře, když se tady každou středu a pátek dopoledne sejdeme a budeme moci o církevních restitucích hovořit, dokud budou argumenty pro a proti, když na debatu nebyl čas v dřívějších měsících a vládní koalice se rozhodla, že debatu chce provádět až na půdě Poslanecké sněmovny,“  řekl tehdy Tejc.

Projednání normy ČSSD ale hodlá ztížit tak, aby byla po předpokládaném senátním vetu definitivně sněmovnou přijímána až v září. Socialisté totiž nynější výši pokládají za nepřiměřenou, žádný jiný restituent prý totiž "podobně velkorysé" finanční vyrovnání nezískal. S návrhem nyní podle průzkumů nesouhlasí ani velká část veřejnosti.

Socialisté i rudí chtějí hlasování po jménech

Podle KSČM a ČSSD by se ale mělo závěrečné hlasování o majetkovém vyrovnání s církvemi odehrát "po jménech". To znamená, že každý poslanec by musel vstát a říci, zda je pro, či proti návrhu.

"My jsme pro to, aby bylo jasné, kteří poslanci a poslankyně ponesou morální a politickou odpovědnost, pokud dojde k prolomení restituční hranice," vysvětlil ve středu šéf ČSSD Bohuslav Sobotka na stranickém brífinku.

ČSSD bude v případě nástupu do vlády jednat s církvemi o redukci finanční části majetkového vyrovnání.  Vedení ČSSD už vyzvalo své poslance a senátory, aby restituce nepodpořili. Případně se tak norma může vrátit ze Senátu zpět do sněmovny.

Kalousek zlomil hlasovací kartu

Projednávání normy ovšem občas provázejí humorné situace. „Já nevím, jak se mi to stalo, ale zlomil jsem hlasovací kartu. Žádám o nové hlasování,“ zahřímal totiž ve středu do sněmovního mikrofonu zničehonic ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), když koalice nebyla v jednacím sále v dostatečném počtu a zákonodárci si tak odhlasovali na žádost KSČM odročení normy až na 4. září.

Další hlasování pak zpochybnila Lenka Kohoutová z ODS a napotřetí při už dostatečném počtu koaličních poslanců se jim podařilo odročení bodu odvrátit. 

„Jsou tady používané nějaké podivné metody polického boje. Než to rozklíčujeme, žádáme o pauzu na jednání klubu,“ reagoval pak na to předseda poslanecké frakce KSČM Pavel Kováčik. Poslanci pak tímto debatu o restitucích pro ten den ukončili, neboť bylo krátce před očekávaným přerušením ve14:00 hodin.

Celkem 17 církví a církevní uskupení by mělo dostat zpět majetek v hodnotě 75 miliard korun a finanční vyrovnání ve výši 59 miliard v následujících třiceti letech. K této částce by se ovšem připočítávala inflace. Stát by naopak církvím přestal hradit platy duchovních.

Debata poslanců začne dnes v 11: 00 hodin. Předtím ale budou volit nové členy Rady Českého rozhlasu, Rady České televize a Rady České tiskové kanceláře. V 11.00 by měl pak řídící schůze vyhlásit výsledky.


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

20:43 95 tisíc pro první dámu: Ženy jsou drahé, padlo. Také slova o šlechtě a středověku

Měla by manželka prezidenta Petra Pavla pobírat měsíčně téměř sto tisíc korun určených k reprezentac…