Církevní restituce provází miliardové úplatky. O tom mluví politici

23.08.2012 16:01 | Zprávy

Katolická církev prý nabídla ostatním církvím dalších 18 procent z prostředků, které by měla získat díky zákonu o majetkovém narovnání státu s církvemi. Původně měly ostatní církve dostat zhruba dvě procenta z požadované částky finančních náhrad, nyní je v zákoně uvedena částka ve výši 20 procent z 59 miliard finančních náhrad.

Církevní restituce provází miliardové úplatky. O tom mluví politici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

ParlamentníListy.cz se obrátily na některé politiky s žádostí o jejich stanovisko, a to nejen ke konání církve římskokatolické, ale i ostatních církví. Dá se tato situace srovnat s nedávným případem Víta Bárty, který byl nepravomocně odsouzen za uplácení, a Jaroslava Škárky, který měl úplatek přijmout.

„Rozhodně to vnímám tak, že ze strany katolické církve se může jednat o úplatek,“ řekl pro redakci poslanec Vladimír Koníček, expert KSČM pro církevní záležitosti, který často upozorňoval na nesrovnalosti v návrhu projednávané vládní předlohy. Jak říká, není schopen přesně říct, zda jde přímo o paralelu v případě Víta Bárty a nabídky katolické církve církvím ostatním, protože už se jedná o právní záležitost. „Nejsem právník, takže nevím, zda by to obstálo v případě podání žaloby, ale lidsky to vnímám jako úplatek za to, že s tím ostatní církve vyjádří souhlas,“ dodává Koníček.

„Je otázka, jak by na to případně soud u ostatních církví pohlížel,“ řekl Vladimír Koníček s ohledem na to, že v případě Víta Bárty byl odsouzen také Jaroslav Škárka za to, že úplatek přijal. „Vnímám to prostě jako úplatek od římskokatolické církve církvím ostatním. Vše další budiž věcí právníků,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…