Drsný Zeman a petice, která brání novináře. Podívejte se, co se zase strhlo

13.03.2013 12:37

Autoři petice, která odsuzuje výroky Miloše Zemana na adresu médií během inauguračního projevu, žádají vysoké ústavní činitele o jednoznačné stanovisko k těmto vyjádřením nového prezidenta. Podle novináře a publicisty Karla Hvížďaly ale význam petice snižuje to, že se v ní ozývají stále ti samí. To poslanec Vítězslav Jandák má tuto skupinu lidí jen za křiklouny.

Drsný Zeman a petice, která brání novináře. Podívejte se, co se zase strhlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při inauguračním projevu

Anketa

Zlobíte se na Zemana kvůli tomu, co řekl v inauguračním projevu o novinářích?

5%
95%
hlasovalo: 11670 lidí

Premiér Petr Nečas, předseda Senátu Milan Štěch, předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová a spolu s nimi předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, předseda ČSSD Bohuslav Sobotka i první místopředseda Michal Hašek a také šéfka LIDEM Karolína Peake mají odpovědět jasně a jednoznačně autorům petice, jaké je jejich stanovisko k vyjádřením prezidenta Miloše Zemana, jenž v inauguračním projevu zaútočil na podstatnou část médií a označil ji za jeden z ostrovů negativní deviace.

Podle signatářů, mezi nimiž jsou například spisovatelé Ivan Klíma a Jáchym Topol, historik Petr Placák, publicisté Bohumil Doležal a Leo Pavlát nebo socioložka Jiřina Šiklová, tím Miloš Zeman nepřímo zaútočil na svobodu projevu. Oslovení politici by podle nich neměli tato slova ignorovat ani je veřejně podporovat.

Dotyčná petice ZDE

Pod nejrůznější petice se pořád podepisují jedni a ti samí

„Význam té petice bohužel snižuje to, že se v ní ozývají stále ti samí intelektuálové. Mně vadí, že se k tomu nevyjádří univerzity, občanská sdružení nebo církve, protože společnost skutečně ohrožuje, když je možné takhle mluvit o médiích. A navíc nepřesně, protože tam je pojem pozitivní i negativní deviace zneužitý proti tomu původnímu, jak s tím pracoval třeba francouzský filosof Michel Foucault,“ říká pro ParlamentníListy.cz novinář, spisovatel a dramatik Karel Hvížďala.

Vzhledem k tomu, že léta 1978 až 1990 prožil v německém exilu, dokáže odhadnout, jak by na podobné prohlášení reagovala veřejnost na západ od našich hranic. „Kdyby se tohle stalo v Německu, tak je z toho obrovský povyk, řekněme, na té vysoce kvalifikované úrovni. A tady to univerzity a mediální katedry ignorují. To je něco, čím se zásadně lišíme od té staré Evropy,“ upozorňuje Karel Hvížďala.

Jsme pořád ještě příliš zakřiknutí a bojácní

Podle něj to není proto, že by příslušným institucím zmíněná pasáž Zemanova projevu nevadila, ale jejich činitelé si nechtějí pálit prsty. „Obávám se, že jsme tady všichni stále ještě příliš zakřiknutí a bojácní. A také je potom možné ty univerzity různě trestat. Třeba při rozdělování peněz, grantů a já nevím čeho všeho,“ dodává publicista Karel Hvížďala.

Zcela opačného názoru je poslanec ČSSD Vítězslav Jandák, podle něhož byl Zemanův inaugurační projev nejlepším v naší novodobé historii a prezident v něm uvedl jasně všechno, co chtěl. „Jestli někomu vadí, to co říkal, je to každého svaté právo. Nicméně těch ´křiklounů´, kterým stále něco vadí a bojují proti všemu a proti všem, je už tak malinko, že snad je zbytečné se nad tím zamýšlet,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Vítězslav Jandák.

Sepisovači protestů si myslí, že jen oni vědí, jak se co má dělat

„Ti, kteří neustále sepisují nějaké petice a protesty, kteří vykřikují, že jedině oni jsou těmi správnými, oni jsou těmi intelektuály, kteří přesně vědí, co se má dělat a jak se to má dělat, jsou mi opravdu zcela volní. Jsou mi jedno!“ prohlašuje poslanec ČSSD. „Dozvěděl jsem se například, že snad někde v mých milovaných jižních Čechách sepisují nějací novináři jakýsi protest proti tomu, že některým prezident odmítl dát rozhovor. Mají na to jistě stejné právo, jako má právo každý politik, byť prezident, odmítnout poskytnout rozhovor,“ dodává Vítězslav Jandák.

Podobný názor zastává i senátor Jaroslav Doubrava z politického sdružení Severočeši.cz, podle něhož měl Miloš Zeman naprostou pravdu, když v inauguračním projevu označil podstatnou část českých médií, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním, za ostrov negativní deviace.

Chtějí pluralitu, ale v prezidentské volbě bojovali za Schwarzenberga

„Autoři petice označili prezidentovo vyjádření za útok na svobodu projevu v České republice a útok na pluralitu. Přitom drtivá většina médií během prezidentské volby, a nejen jí, prokázala a prokazuje, že jim o žádnou pluralitu a svobodu slova nejde. Drtivá většina z nich bojovala za Karla Schwarzenberga. Drtivá většina médií podobně nekriticky podporuje cokoli, co přijde z Bruselu, Berlína či Washingtonu. Kdo nejde s EU a Schwarzenbergem, jde proti nám – to je postoj většiny médií. Tohle přece není pluralita a demokracie,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Doubrava.

„Po projevu prezidenta republiky Miloše Zemana na adresu podstatné části médií se vyrojily názory, že jde o útok na svobodu slova. Ale prezident má též svobodu slova, ne bobříka mlčení. Svobodní ve svých projevech byli i prezidenti Václav Havel a Václav Klaus, byť se to mnohým nelíbilo,“ píše ve vyjádření, které zaslal pro ParlamentníListy.cz, právník Zdeněk Koudelka.

Zeman bere útok na inaugurační projev jako útok na svobodu jeho slova

Podle něj mají totiž svobodu slova jak novináři, tak ji ale mají i ti, kdo jejich práci hodnotí. „Vždyť jak lze hodnotit, když Václav Moravec v České televizi vypouští s cílem očernit někoho průhlednou lež, že Kroměříž je v kraji Jihomoravském, když je v kraji Zlínském, aniž by na to jakkoliv reagovala Rada České televize,“ podotýká Zdeněk Koudelka.

Prezident k petici v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že ji jednak zatím ještě nedostal a jednak neví, o jaké osobnosti se jedná. „Ale pokud ony zaútočily na můj inaugurační projev, tak se domnívám, že útočí na svobodu mého slova,“ prohlásil Miloš Zeman. „To je bez komentáře,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Karel Hvížďala na Zemanovu argumentační ekvilibristiku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník, Lukáš Petřík, Radek Kraus

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

12:50 Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

Hnutí ANO nakonec umožnilo ve Sněmovně spustit debatu o odvolání ekonomky Hany Lipovské z Rady ČT. O…