21. listopadu slaví Ukrajinci nový svátek zvaný Den svobody a důstojnosti. Před rokem došlo na Náměstí nezávislosti (Majdan) v Kyjevě k demonstraci proti politice Viktora Janukovyče. Euromajdan byla série dlouhotrvajících masových občanských protestů a občanské neposlušnosti na Ukrajině, které začaly v noci 21. listopadu 2013, den poté, co tehdejší druhá Azarovova vláda pozastavila přípravy podpisu Ukrajinsko-evropské asociační dohody.
Tyto protesty vedly až k pádu prezidenta Viktora Janukovyče v únoru 2014 a vzniku nové vlády Arsenije Jaceňuka. Následovalo připojení Krymu k Rusku, občanská válka na východě Ukrajiny a odtržení dvou republik a roztržka mezi Ruskem a USA a EU včetně vzájemných sankcí.
Boj za svrchovanost a svobodu Ukrajiny bude stát oběti
Podle předsedy TOP 09 a poslance Karla Schwarzenberga měl dlouhotrvající Majdan různé důsledky, pozitivní i negativní. I přes některá negativa stál za to. „Naprosto pozitivním důsledkem je, že byl svržen asi nejkorupčnější prezident, kterého kdy Ukrajina měla. Ukrajina měla to neštěstí, že v posledních dvaceti letech měla dosti nešťastné vlády. Prezident Janukovyč byl opravdu převeliký korupčník. Stačí se podívat, jaké si pořídil sídlo po několika letech prezidentování. Jeho syn se stal miliardářem. Tohle všechno bylo pro Ukrajince trochu moc. Že byl tento režim svržen, je dobře, a Ukrajina nastoupila cestu, aby korupce a naprosto sobecké vládnutí již přestalo, aby byla právním státem při správě věcí veřejných. To je velká výhoda,“ řekl ParlamentnímListům.cz.
„Ukrajinci po zkušenostech s minulými režimy jsou přesvědčeni, že blízká spolupráce s Evropskou unií jim pomůže věci ve vlastní zemi napravit a zlepšit hospodářskou situaci. Otevřou se hranice na Západ a Ukrajinci budou moci všemožně exportovat do Evropy. To, jak známo, se ale znelíbilo Rusku a to začalo válku. Nejdřív si vzalo Krym a teď vede válku na východě Ukrajiny. Toto je nevýhoda, kterou přinesl Majdan. Ale obyčejně to bylo v dějinách tak, že než nějaký národ získal opravdovou suverenitu a svobodu, tak musel taky bojovat. Rusové se očividně pokouší o regionální nadvládu i nadvládu nad Ukrajinou. Ale Majdan stál za to. Boj za svobodu přináší oběti. Boj za svrchovanost a svobodu Ukrajiny bude stát oběti,“ dodal Schwarzenberg.
Pro splnění úkolů dokonce neváhaly zainteresované sily sestřelit civilní letadlo a hodit to na Rusy
„Vývoj nabral očekávaný směr - původní legitimní protesty se podařilo zmanipulovat v protiruský násilný puč. Prvním krokem bylo, ze ukrajinští poslanci pod nátlakem odhlasovali zákony proti ruské menšině a zároveň se na událostech podíleli extremní nacionalisté hlásící se otevřeně k fašisticko-nacistickému odkazu Bandery. To vyhrotilo napětí v oblastech obývaných Rusy a vedlo mimo jiné k referendu o odtržení Krymu - jinými slovy hybatelem v první fázi vůbec nebyl Putin či ukrajinští Rusové. Pouze reagovali na vzniklou situaci. Samozřejmě Krym logicky následovaly další ruské oblasti. To, že Kyjev poslal na své občany tanky a bombardéry místo nabídky federalizace jen rozhodlo o definitivním zablokováni problému. Po válečných zločinech a skutečné genocidě civilistů (například kazetovými bombami) už není možné, aby ukrajinští Rusové s Ukrajinci žili v jedné zemi. Co je úděsné je postoj EU, která tady evidentně plní jen vůli USA - dokazuji to jak uniklé odposlechy politiku tak například uniklé dokumenty na Wikileaks. Čím dále vice se ukazuje, ze pro splnění úkolů dokonce neváhaly zainteresované sily sestřelit civilní letadlo a následně tento zločin bez jediného důkazu použili jako důvod k sankcím proti Rusku,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz předseda Úsvitu a poslanec Tomio Okamura.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lukáš Petřík