Je mi zle a jsem chudý, tak potrestám pravičáky, řekne si volič nad urnou. Ale pozor...

09.09.2013 7:43 | Zprávy

V Nečasově éře to vypadalo, že příštím volbám budou dominovat ekonomická témata. Silně neoblíbená vláda však padla a objevují se náznaky konce krize. Volič se tak možná nebude rozhodovat podle stavu své peněženky. Sociolog Jan Herzmann vidí vedle sociálních jistot jako důležitou touhu vyměnit politiky, politolog Petr Sokol zase očekává, že by mohlo zabrat varování před nárůstem byrokracie a obtěžování lidí v případě vítězství levice.

Je mi zle a jsem chudý, tak potrestám pravičáky, řekne si volič nad urnou. Ale pozor...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

V sedmi týdnech zbývajících do předčasných voleb mohou správně zvolená a zdůrazňovaná témata postavit na hlavu dosavadní prognózy a preference politických stran. Při šikovné kampani pravicových stran se u voličů může projevit tendence k vyvažování, aby levice neovládla až příliš mnoho ústavních pozic ve státě. Pokud se však levicovým stranám podaří utvrdit veřejnost v přesvědčení, že zhoršená ekonomická situace země i většiny jejích obyvatel je dílem sedmi let pravicových vlád, můžeme se nadít i levicové ústavní většiny.

„Celková ekonomická situace nebude faktorem, který by rozhodl volby. Její vliv nebude o moc větší než v minulosti. Pro českou veřejnost je typické, že považuje ekonomickou situaci ve státě za špatnou a ve výhledu dále se zhoršující. To trvá už celou řadu let. A ta nálada letos není o mnoho horší, než byla třeba při volbách v roce 2010,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz sociolog Jan Herzmann

Ekonomická témata mohou být i díky doznívání krize potlačena

Ani politolog Petr Sokol není přesvědčen o tom, že stav peněženky každého z nás bude tím, co předčasné volby rozhodne. „Do určité míry to bude překryto těmi událostmi posledních měsíců, kdy se víc dostala do popředí debata o tom, zda prezident Zeman postupuje správně a zda se u nás mění politický systém na něco, co by se blížilo prezidentskému. Přestože se tedy dlouho zdálo, že tématem příštích voleb budou ekonomická témata, tak vývoj i vzhledem k možná doznívající ekonomické krizi ukazuje, že budou potlačena,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…