Jsou to nesmysly! Rázná ekonomka rozdrtila ekonomický program ČSSD

29.08.2013 6:50 | Zprávy

Pokud bude po předčasných volbách sestavovat vládu ČSSD, dojde zřejmě v budoucnu ke změnám v daních. "Oranžoví" straníci totiž hodlají zavést progresivní daň, zvýšit daň právnickým osobám a zvýšit majetkovou daň, i když na druhou stranu chtějí vrátit sníženou sazbu DPH u potravin a léků. Ekonomové ovšem nad tím vrtí hlavou. „Tím jen může vzniknout další vlna recese,“ upozorňují Aleš Michl, Markéta Šichtařová i Petr Dufek.

Jsou to nesmysly! Rázná ekonomka rozdrtila ekonomický program ČSSD
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Sociální demokracie plánuje nový řád v daních. „Zvýšíme příjmy státního rozpočtu zdaněním velkých firem, vyšším zdaněním hazardu a lidí s nejvyššími příjmy. Prosadíme majetková přiznání se sankcí propadnutí nezdaněného majetku a zavedeme registrační pokladny. Nebudeme tolerovat daňové úniky,“ píše se v programu ČSSD.

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka k tomu pak říká, že daňová reforma je důležitá už proto, aby se zvýšily příjmy veřejných rozpočtů. „Pokud máme občanům nabídnout kvalitní fungování státu a kvalitní veřejné služby, tak potřebujeme mobilizovat finanční prostředky. Primárně chceme udělat pořádek v daních, aby se omezily daňové úniky a zlepšil se výběr daní,“ řekl tento týden Sobotka v rozhovoru pro deník Právo.

Když ale kdokoliv nahlédne do programu ČSSD hlouběji, zjistí, že například u daně z příjmů fyzických osob chtějí sociální demokraté zavést progresivní daň, u právnických osob hodlají zvýšit daň ze současných 19 % na 21 %, u DPH plánují vrátit sníženou sazbu u potravin, léků, novin a knih. Chtějí prosadit i vyšší majetkovou daň – tam spadá daň z převodu nemovitostí, dědická a darovací daň, či daň z nemovitostí - neboť prý Česká republika je na posledním místě v rámci zemí OECD v podílu majetkových daní na celkovém daňovém výběru.

Dále ČSSD bude prosazovat zavedení jedné další sazby ve výši 38 % z hrubé mzdy, tedy 28,3 % ze superhrubé mzdy pro příjmy nad 100 tisíc korun měsíčně.

Plány to jsou sice smělé, ovšem ekonomové říkají zastavit. Že by toto totiž byly právě recepty, kterými by se podařilo v příštích měsících pokořit propad ekonomiky, tomu nevěří.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…