Komunisté si tleskají: Už jdou s námi i mladí. Nejenom ti pod 70 let

02.05.2012 13:38

Komunisté se na svém stranickém brífinku dnes vrátili k prvomájovým oslavám. Uvedli, že měli na oslavách prvního máje letos narváno. Prý tam přišli i mladší lidé, což komunisté kvitovali s radostí. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik dokonce na to konto poznamenal, že tím myslí skutečně mladé lidi, tedy ne ty pod 70 let.

Komunisté si tleskají: Už jdou s námi i mladí. Nejenom ti pod 70 let
Foto: Hans Štembera
Popisek: Komunisté slaví 1. máj
reklama

Věkovou hranici voličů KSČM média často označují pejorativně. A to proto, že tuto stranu volí převážně senioři. Jenže nyní se ukazuje, že zástupce rudých třešní může volit čím dál tím více mladších lidí a to proto, že nesouhlasí s vládními škrty.

„Letos jsme zaznamenali na prvomájových oslavách vyšší účast. Musím potvrdit slova pana předsedy,“ poznamenal ve sněmovně ve středu předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik. Stranický lídr Vojtěch Filip totiž také zmínil oslavy 1.máje, přičemž se však vyhnul zhodnocení situace v Chomutově, kde na akci ČSSD vystoupil on sám a média posléze z toho učnila téměř skandál ve smyslu spojování ČSSD s KSČM.

Podle Kováčika ale je fajn to, že přišlo zvláště ke Křižíkově fontáně na pražské Výstaviště v úterý daleko více mladších lidí než jindy. „Tím myslím opravdu mladší, ne ty těsně pod 70 let. Jde o to, že především mladí lidé s námi často nejdou, tak nyní budou muset rychle opravovat své mínění,“ zmínil k tomu dále Kováčik.

Připomenul, že KSČM vítá, že po týdnu nečinnosti Poslanecká sněmovna bude opět pracovat. „Rádi bychom znovu otevřeli kauzy, které již jsou téměř polozapomenuté. Je to třeba ProMoPro, nebo problematika čerpání evropských peněz,“ dodal Kováčik.

První máj si komunisté tradičně připomínají u Křižíkovy fontány na Výstavišti v pražských Holešovicích. Včerejší akci kromě hudby, zpěvu a piva s klobásou doprovázely i projevy představitelů strany. S plamennou protivládní řečí vystoupila hned na začátku poslankyně Marta Semelová, která celé dopoledne také moderovala.

Semelová kromě jiného připomněla, že vláda okrádá daňové poplatníky na veřejných zakázkách. Pamenně dále hovořila i o tom, co současná pravicová vláda zavinila, kolik lidí v České republice nemá práci či jaké kraje jsou nejvíc ohrožené.

 „Není divu, že toho lidé mají dost a proto chodí protestovat. Premiér i Karolína Peake mohou dělat psí kusy, ale vláda nemá podporu lidí. KSČM bude podporovat všechny kroky k tomu, aby tato vláda šla pryč od válu,“ burcovala své přívržence a připomněla slova Julia Fučíka „lidé, bděte“, která podle ní v současné situaci opět nabírají na významu.

Čtvrtina lidí považuje za nejvhodnější koalici ČSSD s komunisty

Komunistům navíc nahrává i nejnovější průzkum společnosti SANEP  provedený mezi 24. a 27. Dubnem. Zjišťoval totiž názor více než dvanácti tisíc respondentů na roli KSČM v politickém systému. Podle průzkumu se v poslední době významně mění vztah veřejnosti ke komunistické straně, která se v jejich očích začíná etablovat jako strana standardní a demokratická.

V případě očekávané sněmovní většiny levice by 36,8% odpovídajících upřednostnilo jakoukoliv vládu bez podpory KSČM, 25,4% považuje za nejvhodnější koalici ČSSD s komunisty. Vyhraněnější reakce vyvolala přímá účast komunistických ministrů v příští vládě. Pro 48,2% dotázaných by byla absolutně nepřijatelná, 30% ji považuje za přijatelnou. Shodné 7,1% ji považují za „spíše přijatelnou“ a „spíše nepřijatelnou“.

Na dotaz, zda by vláda za účasti KSČM byla pro Českou republiku větším přínosem, než současná Nečasova, převažovala záporná odpověď. 40,4% si myslí, že by přínosnější rozhodně nebyla, a dalších 7,4%, že spíše ne. Jednoznačně kladný názor zastávalo 29,1% oslovených, 10,1% zaškrtlo „spíše ano“. Na stejný dotaz, tentokrát mířený na menšinovou vládu s tichou podporou KSČM, odpovědělo „ano“ 28%, „spíše ano“ 14,5%. Proti bylo 38%, spíše proti 8,2%.


Fotogalerie: - Rudý 1. máj

KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...
KSČM oslavovala svátek práce v bývalém Parku kultu...

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobec Klaus! Když si zlomí vaz... Nadávky a posměch. Je zle, kvůli roušce. A Okamura připomněl, v čem jsou teď zdravotníci

16:59 Sobec Klaus! Když si zlomí vaz... Nadávky a posměch. Je zle, kvůli roušce. A Okamura připomněl, v čem jsou teď zdravotníci

ANKETA Nosit nebo nenosit roušku? Tato otázka pomyslně zasáhla i do vyšších pater politiky. Exprezid…