Krabička cigaret by mohla být dražší. Normu sněmovna poslala do výboru

11.07.2012 10:24

Poslanci v prvním čtení posuzovali vládní novelu, která zvyšuje spotřební daň z cigaret a tabákových výrobků. Normu poslali na posouzení do rozpočtového výboru.

Krabička cigaret by mohla být dražší. Normu sněmovna poslala do výboru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Popelník s vykouřenými cigaretami

Návrh na zvýšení spotřební daně z cigaret a dalších tabákových výrobků by měl do roku 2014 prodražit krabičku cigaret o asi čtyři koruny. Zvýšení reaguje na loňský požadavek EU, která chce, aby minimální sazba daně z cigaret představovala alespoň 60 procent z průměrné koncové ceny pro spotřebitele a 90 eur z tisícovky kusů cigaret.

Sazby daně by se měly zvyšovat nadvakrát; poprvé od příštího roku a pak od roku 2014 a cena za krabičku by se pokaždé měla zvýšit o zhruba dvě koruny.

Kalousek žaloval: On chtěl vyšší daň na potraviny

V debatě k normě se ale poslanci dnes snad poprvé zasmáli. Vtipkoval totiž ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

„Chtěl bych veřejnost varovat, že předseda KSČM avizoval uvalení spotřební daně na potraviny,“ zmínil sarkasticky.

Na to se ale postavil za sněmovní mikrofon šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik. „Předseda KSČM Filip tady sedí a ani nedutá. To já jsem jako předseda poslaneckého klubu vyjádřil obavu, že Kalousek by mohl dostat ten nápad uvalit i spotřební daň na potraviny,“ poznamenal Kováčik, o němž je známo, že je náruživým kuřákem.

To je naprosto nezbytná novela," vysvětlil ale poslancům později Kalousek.

Co ještě k normě poslanci poznamenali? Například bojovník proti kouření Boris Šťastný (ODS) zdůraznil,  že v současné době je krabička cigaret v přepočtu levnější než v roce 1990 a že nyní si jich lidé můžou za svůj plat koupit víc než tehdy. Kalousek ale na to řekl, že pokud by česká ekonomika byla izolovaná, klidně by navrhl třeba trojnásobné zvýšení daně. Zdůraznil však, že je třeba brát v úvahu ceny v okolních zemích, protože necitlivé zvýšení daní ve srovnání se sousedními zeměmi by znamenalo pouze větší pašování a nižší výběr daní.

Asi chtějí zkoumat, kolik je mezi zemědělci kuřáků

Do debaty se také vmísil místopředseda zemědělského výboru Ladislav Skopal (ČSSD. Navrhl, aby se novelou zabýval také zemědělský výbor, což ale později poslanci neodhlasovali. 

Kalousek ale k tomu vznesl dotaz, kolik tedy z tuzemské produkce tabáku obsahují cigarety prodávané v tuzemsku, protože jeho ministerstvo takové údaje nemá. Na to místopředsedkyně sněmovny a řídící  schůze Vlasta Parkanová (TOP 09) podotkla, že výbor chce asi zkoumat, kolik je mezi zemědělci kuřáků.

Spotřební daň je nepřímá daň, kterou zavádí stát za účelem regulovat cenu určitých komodit na trhu. Účelem může být buď zvýšit příjmy státního rozpočtu, (jako je tomu například u pohonných hmot) nebo snížit prodávané množství škodlivého zboží, což je třeba tabák a alkohol.

V Česku jsou předmětem daně tabák, alkohol a pohonné hmoty. Tvoří většinou více jak 50 procent ceny zdaněného zboží.

Ministerstvo financí předpokládá, že příští rok vynese vyšší daň rozpočtu o 1,4 miliardy korun a o rok později o 1,9 miliardy korun více ve srovnání s letoškem. Inflaci by mělo toto zvýšení v obou letech zvýšit o 0,14 procentního bodu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„No prej jí pomaloval prsa a ona mu ****. Kde? No ve Sněmovně. Šlachta to prej slyšel v odposlechu!“ Parlament duní strachy z Přísahy

5:00 „No prej jí pomaloval prsa a ona mu ****. Kde? No ve Sněmovně. Šlachta to prej slyšel v odposlechu!“ Parlament duní strachy z Přísahy

Řada poslanců má strach. A vlastně je to strach dvojího charakteru. První se týká budoucnosti osobní…