Langšádlová se snažila ugrilovat Babiše na dezinformacích o covidu-19. A takto vše dopadlo

17.09.2020 21:45

Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) dnes na interpelacích v Poslanecké sněmovně grilovala premiéra Andreje Babiše kvůli dezinformacím ohledně covidu-19. „Zajímá mě, jaká je strategie komunikace covidu-19 pro občany, jak jsou komunikovány ty dezinformace, které se šíří,“ tázala se Langšádlová. K jejímu zděšení ale premiér prohlásil, že v České republice nebyly v čase pandemie zaznamenány žádné dezinformační kampaně.

Langšádlová se snažila ugrilovat Babiše na dezinformacích o covidu-19. A takto vše dopadlo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Helena Langšádlová

„Vážený pane premiére, možná si vzpomínáte, před měsíci jsem iniciovala vznik komise pro hybridní hrozby a jsem přesvědčena, že v tuto chvíli čelíme jedné hybridní hrozbě v podobě masivního šíření dezinformací o covidu,“ spustila Langšádlová.

Dezinformace mají podle ní několik podob, ať už tvrzení, že je to jen lehká chřipka, nebo na druhé straně se problém covidu zveličuje a šíří se třeba informace, že se při testování vkládá do krku čip. „Také se objevují lži, že je koronavirus vykonstruovanou záležitostí mocných nebo zájmem farmaceutických firem s podvodným očkováním. Takové dezinformace jsou nebezpečné, v minulosti jiné lži ovlivňovaly volby a referenda, ale v tuto chvíli to ohrožuje naše zdraví,“ varovala Langšádlová s tím, že se mnoho lidí v informacích neorientuje.

Anketa

Bojíte se COVIDu-19? (Ptáme se od 16.9.2020)

41%
59%
hlasovalo: 21083 lidí
„Proto mě zajímá, jaká je strategie komunikace covidu-19 pro občany, jak jsou komunikovány ty dezinformace, které se šíří, kdy bude podpořena koncepce občanského vzdělávání, jejíž součástí je výchova ke kritickému myšlení a mediální gramotnosti,“ pokračovala poslankyně a dodala, že tato koncepce již byla představena v roce 2016. „Musíme lidem umět vysvětlovat, co je pravda a co je lež, pane premiére,“ řekla rozhodně na závěr interpelace Langšádlová.

Premiér Babiš reagoval tím, že přečetl koncepci Evropského parlamentu na boj s dezinformacemi ohledně koronaviru. „Děkuju za ten dotaz, je to určitě velké téma a je pravda, že Evropská unie vydala na základě probíhající pandemie dokument, který má za cíl bojovat s dezinformacemi o covidu-19,“ přednesl premiér a poté přečetl detaily ze zmiňované koncepce.

Nakonec dodal, že v České republice nebyly v čase pandemie zaznamenány žádné dezinformační kampaně, ale objevily se pouze individuální dezinformace šířené prostřednictvím sociálních sítí nebo řetězových e-mailů. „A právě na sociálních sítích pravidelně komunikujeme s občany, navíc Ministerstvo zdravotnictví rozběhlo speciální webové stránky, kde jsou k nalezení všechny potřebné a ověřené informace,“ přednesl Babiš.

To ale Langšádlové rozhodně nestačilo a Babišovi vyčetla, že pouze citoval oficiální dokumenty EU a Ministerstva zdravotnictví. „Já jsem se ale ptala na strategickou komunikaci směrem k občanům, jestli alespoň využíváte příručku Ministerstva vnitra pro boj s dezinformacemi, jestli budete tak hodní a budete pro lidi dělat fact-checking, aby si mohli ověřit, co je a není pravda,“ byla z Babišovy odpovědi zklamaná Langšádlová a znovu připomněla svůj dotaz na koncepci občanského vzdělávání.

„Já vám rozumím,“ chlácholil ji Babiš a bez další připravené odpovědi začal skákat z tématu na téma. „Pojďme si říct, jaké ty dezinformace jsou. Ten virus je nový a nikdo ho nezná, vyjadřuje se k tomu spousta lidí, kteří nejsou epidemiologové, máme tady popírače roušek. Ale my jsme zvládli tu první vlnu právě díky povinnému nošení roušek,“ řekl Babiš, zatímco Langšádlová s údivem lomila rukama a na řadu přišly interpelace jiných poslanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

12:50 Boj o Lipovskou ve Sněmovně. Volný burácel: Marný boj s mafií. Těch sedm miliard z ČT se prostě musí rozkrást!

Hnutí ANO nakonec umožnilo ve Sněmovně spustit debatu o odvolání ekonomky Hany Lipovské z Rady ČT. O…