Na důchodový účet mohou plynout dividendy od firem ovládaných státem

09.11.2011 17:11

Sněmovna schválila zákon, který umožní zapojit příjmy státu z privatizace a z dividend státem ovládaných firem do důchodového systému. Jde o novelu zákona o zrušení někdejšího Fondu národního majetku. Zákon sněmovně předložil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a poslanec ODS Marek Benda. Nyní dostane předlohu k posouzení Senát.

Na důchodový účet mohou plynout dividendy od firem ovládaných státem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Václav Klaus u řečnického pultu ve sněmovně
reklama

Návrh měl současně za účel odebrat vládě možnost rozhodovat o tom, že tyto peníze, uložené na zvláštním privatizačním účtu, může použít i na některé jiné účely. Dosud jí zákon umožňuje takto přesouvat peníze například do fondu dopravy, fondu bydlení, Státního fondu životního prostředí nebo například "na podporu záchrany klenotů naší národní identity". 

Důchodový systém má vedle dnešní novely posílit zejména zvýšení dolní desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty příští rok na 14 procent, které má státu navíc vynést víc než 20 miliard korun. U této položky ale ministr financí Miroslav Kalousek ujistil, že půjde výlučně na důchody.

Poslanci přijali pozměňovací návrh poslance vládních VV Michala Babáka, který zachová možnost vládě používat peníze i na dotace do fondů dopravy a bydlení.

Ministr Kalousek ale vysvětloval, že Babákův návrh jde nejen proti programovému prohlášení současné vlády, ale i proti závazkům minulých vlád. Proto prohlásil, že pro tento návrh bude hlasovat "s hlubokým odporem", protože, jak se prý dozvěděl, je schválení tohoto návrhu podmínkou pro to, aby VV podpořily zákon jako celek. 

Poslanci také schválili:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: olb
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pandemický zákon prošel Sněmovnou. Toto vše bude moct Blatný nařídit

18:03 Pandemický zákon prošel Sněmovnou. Toto vše bude moct Blatný nařídit

Ministerstvo zdravotnictví a hygienické stanice zřejmě dostanou pravomoci vydávat širší restrikce pr…