Němcová si stěžovala Zaorálkovi: Není mi dobře. Mohla jsem zůstat doma

22.03.2013 10:58

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) si dnes ráno ve sněmovně postěžovala svému kolegovi Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) že ji není dobře. „Není mi dobře, mohla jsem zůstat doma,“ sdělila mu, když ten k ní přišel a domlouval se na vedení schůze. Jejich neveřejnou šeptandu ale sněmovní mikofony zachytilly. Když Němcová ovšem loni onemocněla, de facto Zaorálek musel řídit schůzi dolní komory tehdy sám. Po odsoupení dvou místopředsedů totiž zůstal jako jediný zástupce Němcové v čele sněmovny.

Němcová si stěžovala Zaorálkovi: Není mi dobře. Mohla jsem zůstat doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pár fotografií ze zasedání sněmovny
reklama

Deník Blesk tento týden v článku „Poslanci jsou nadlidé! Do práce chodit nemusí, mají prázdniny a vysoké náhrady“ vypočetl všechny požitky, které oproti běžným zaměstnancům využívají naši zákonodárci.

„Za více než miliardu ročně si hýčkáme 200 nadlidí – poslanců. Nemusejí pracovat a berou plat, pivo mají za deset a marodí si minimálně za 55 900 tisíc měsíčně… A až do včerejška měli i doživotní beztrestnost! Stále jim však zbývá mnoho ´extrabuřtů´, o nichž si obyčejný člověk může nechat jen zdát,“ uvedl Blesk v článku. V některých věcech ale měl pravdu. Tak třeba taková nemocenská...

Zatímco obyčejný zaměstnanec díky zákonům, které poslanci v minulosti schválili, první tři dny nebere jako nemocný nic. Až od čtvrtého dne nemoci pobírá šedesát procent průměrného hrubého výdělku, maximálně je to ale kolem 25 tisíc (z platu nad 80 tisíc a víc).

Pokud ale jde na „nemocenskou“ poslanec, ať je pak jakkoliv dlouhou dobu nemocný, pobírá plnou výši platu. Nemocenská se ho tak nijak nedotkne. Jenže problém je v tom, že si poslanec ani nemusí nemocenskou brát. Prostě když je mu špatně, omluví se předsedkyni sněmovny, a do práce tak nemusí v ten den zavítat. Dokonce nemusí do sněmovny chodit vůbec, ovšem plat mu běží a nic se nestane.

Když ale normální zaměstnanec nepřijdete do práce a neomluví se, zaměstnavatel mu může dát „áčko“ a už kvůli jedné absenci ho může bez problémů vyhodit z práce.

Z výše uvedeného tak vypývá, že si předsedkyně Poslanecké sněmovny Miloslava Němcová může kdykoliv vzít nemocenskou, aniž by ale kvůli tomu měla nějaký problém. Ten vznikl jen ve chvíli, kdy byla loni nemocná. Řízení schůze tehdy musel „táhnout“ jen jediný místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Důvodem je to, že loni v červenci rezignovala z funkce tehdejší místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová (TOP 09) na funkci místopředsedkyně dolní komory a to krátce poté, co ji sněmovna vydala k trestnímu stíhání v kauze letadel CASA. Původní trojici místopředsedů jako první ale loni koncem dubna opustila i nynější šéfka poslaneckého klubu Věcí veřejných Kateřina Klasnová a to ve chvíli, co VV odešly z vlády do opozice.

Dva předsedající? To nejde, čílil se Nečas

"Z hlediska čistě provozního je špatně mít pouze dva předsedající sněmovny," poznamenal tehdy k situaci dokonce i předseda vlády Petr Nečas (ODS). V takovém obsazení je podle něj možné zvládnout jen jednu či dvě schůze.

Za Parkanovou ale loni v září nastoupil do čela dolní komory Jiří Oliva z TOP 09. Koncem roku pak k němu přibyli i Jan Hamáček z ČSSD a Jiří Pospíšil z ODS. Nyní jsou tak v dolní komoře k dispozici čtyři místopředsedové.

Poslanci ovšem počet místopředsedů museli změnit usnesením. Kdysi se totiž dohodli, že místopředsedové budou jen tři. Proti navýšení počtu místopředsedů se ovšem tehdy ozvala šéfka klubu VV Kateřina Klasnová, která připomněla, že na začátku volebního období se poslanci dohodli, že bude snížen počet místopředsedů a to z důvodu šetření.

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

16:27 Zavřít dveře! Hamáčkova cesta na utajeném jednání Sněmovny. Dorazili i Koudelka, Švejdar a Pavel Zeman

Poslanci odhlasovali, že se budou na začátku úterní sněmovní schůze zabývat okolnostmi zvažované ces…