Němcová si stěžovala Zaorálkovi: Není mi dobře. Mohla jsem zůstat doma

22.03.2013 10:58 | Zprávy

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) si dnes ráno ve sněmovně postěžovala svému kolegovi Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) že ji není dobře. „Není mi dobře, mohla jsem zůstat doma,“ sdělila mu, když ten k ní přišel a domlouval se na vedení schůze. Jejich neveřejnou šeptandu ale sněmovní mikofony zachytilly. Když Němcová ovšem loni onemocněla, de facto Zaorálek musel řídit schůzi dolní komory tehdy sám. Po odsoupení dvou místopředsedů totiž zůstal jako jediný zástupce Němcové v čele sněmovny.

Němcová si stěžovala Zaorálkovi: Není mi dobře. Mohla jsem zůstat doma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pár fotografií ze zasedání sněmovny

Deník Blesk tento týden v článku „Poslanci jsou nadlidé! Do práce chodit nemusí, mají prázdniny a vysoké náhrady“ vypočetl všechny požitky, které oproti běžným zaměstnancům využívají naši zákonodárci.

„Za více než miliardu ročně si hýčkáme 200 nadlidí – poslanců. Nemusejí pracovat a berou plat, pivo mají za deset a marodí si minimálně za 55 900 tisíc měsíčně… A až do včerejška měli i doživotní beztrestnost! Stále jim však zbývá mnoho ´extrabuřtů´, o nichž si obyčejný člověk může nechat jen zdát,“ uvedl Blesk v článku. V některých věcech ale měl pravdu. Tak třeba taková nemocenská...

Zatímco obyčejný zaměstnanec díky zákonům, které poslanci v minulosti schválili, první tři dny nebere jako nemocný nic. Až od čtvrtého dne nemoci pobírá šedesát procent průměrného hrubého výdělku, maximálně je to ale kolem 25 tisíc (z platu nad 80 tisíc a víc).

Pokud ale jde na „nemocenskou“ poslanec, ať je pak jakkoliv dlouhou dobu nemocný, pobírá plnou výši platu. Nemocenská se ho tak nijak nedotkne. Jenže problém je v tom, že si poslanec ani nemusí nemocenskou brát. Prostě když je mu špatně, omluví se předsedkyni sněmovny, a do práce tak nemusí v ten den zavítat. Dokonce nemusí do sněmovny chodit vůbec, ovšem plat mu běží a nic se nestane.

Když ale normální zaměstnanec nepřijdete do práce a neomluví se, zaměstnavatel mu může dát „áčko“ a už kvůli jedné absenci ho může bez problémů vyhodit z práce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…