Deník Blesk tento týden v článku „Poslanci jsou nadlidé! Do práce chodit nemusí, mají prázdniny a vysoké náhrady“ vypočetl všechny požitky, které oproti běžným zaměstnancům využívají naši zákonodárci.
„Za více než miliardu ročně si hýčkáme 200 nadlidí – poslanců. Nemusejí pracovat a berou plat, pivo mají za deset a marodí si minimálně za 55 900 tisíc měsíčně… A až do včerejška měli i doživotní beztrestnost! Stále jim však zbývá mnoho ´extrabuřtů´, o nichž si obyčejný člověk může nechat jen zdát,“ uvedl Blesk v článku. V některých věcech ale měl pravdu. Tak třeba taková nemocenská...
Zatímco obyčejný zaměstnanec díky zákonům, které poslanci v minulosti schválili, první tři dny nebere jako nemocný nic. Až od čtvrtého dne nemoci pobírá šedesát procent průměrného hrubého výdělku, maximálně je to ale kolem 25 tisíc (z platu nad 80 tisíc a víc).
Pokud ale jde na „nemocenskou“ poslanec, ať je pak jakkoliv dlouhou dobu nemocný, pobírá plnou výši platu. Nemocenská se ho tak nijak nedotkne. Jenže problém je v tom, že si poslanec ani nemusí nemocenskou brát. Prostě když je mu špatně, omluví se předsedkyni sněmovny, a do práce tak nemusí v ten den zavítat. Dokonce nemusí do sněmovny chodit vůbec, ovšem plat mu běží a nic se nestane.
Když ale normální zaměstnanec nepřijdete do práce a neomluví se, zaměstnavatel mu může dát „áčko“ a už kvůli jedné absenci ho může bez problémů vyhodit z práce.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová