Odhlasováno! Nouzový stav bude prodloužen do 20. listopadu. Babiš požadoval delší čas

30.10.2020 16:24

Nouzový stav může dál platit zatím do 20. listopadu. Souhlas vládě s jeho prodloužením dala Sněmovna na návrh části opozice. Vláda chtěla prodloužení nouzového stavu do 3. prosince. 20. listopad byl jakýmsi kompromisem mezi vícero návrhy, které dnes ve Sněmovně padly.

Odhlasováno! Nouzový stav bude prodloužen do 20. listopadu. Babiš požadoval delší čas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR
reklama

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes předstoupil před poslance, aby požádal o prodloužení nouzového stavu. Podle něj bez něj není možné pokračovat v některých omezujících opatřeních, zároveň epidemická situace není příznivá. O nutnosti dodržování opatření následně hovořil i nový ministr zdravotnictví Jan Blatný. 

„Předstupuji před vás jménem vlády s žádostí o prodloužení nouzového stavu,“ začal svůj projev před poslanci premiér Andrej Babiš (ANO). Epidemická situace podle něj není vůbec příznivá, rostou počty hospitalizovaných. „Na základě středečních a čtvrtečních dat se zdá, že pandemie začíná oslabovat, ale aktivita lidí se zpomaluje velmi pomalu,“ sdělil Babiš s tím, že opatření zabírají zhruba s desetidenním zpožděním. Znovu apeloval mimo jiné na home office. 

„Musíme co nejdříve docílit toho, aby se šíření viru zpomalilo, abychom ochránili občany. Potřebujeme snížit reprodukční číslo R pod hodnotu 1. Až pak se může uvažovat o zmírnění opatření,“ podotkl Babiš a upozorňoval na to, že opatření nebudou platná bez nouzového stavu. Jde například o omezení volného pohybu osob, zákaz prezenční výuky na všech typech škol, zavření provozoven stravovacích služeb, zákaz pití alkoholu na veřejných místech a další. 

„Nepředpokládáme omezení ekonomiky, jako tomu bylo na jaře. Nepředpokládáme omezení průmyslových podniků,“ zdůraznil Babiš. Popřel pak i to, že by v Izraeli byl totální lockdown, neboť tamní firmy vyráběly nadále. Odmítl i to, že by na jaře vláda zavřela Škoda Auto, tu podle něj zavřel Volkswagen.

Podle Babiše by pak měly dnes dorazit antigenní testy. „Neprodleně v neděli, v pondělí začneme testovat u seniorů a u občanů, kteří jsou nejvíce ohroženi,“ sdělil Babiš. Hovořil i o tom, že vláda se snaží otevírat programy, kterými by kompenzovala ztráty firem. „Nelišíme se od vyspělých zemí Evropské unie,“ podotkl. „Od nástupu Sobotkovy vlády jsme snížili dluh ze 41,3 na 29 miliard. A pokud ten dluh teď roste, je to logický! V pandemii!“ rozohnil se Babiš. „Naše vláda potřebuje čas,“ podotkl s tím, že ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček připravuje restart ekonomiky. 

V závěru požádal Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu do 3. 12. 2020. „Zapomeňme na politiku a všechny animozity. Určitě není nejlepší čas pro politické hádky. Koronavirus porazíme jedině společně,“ apeloval Babiš. „Určitě nejsme bezchybní, ale určitě pojďme táhnout za jeden provaz,“ poděkoval v závěru za pochopení Babiš. 

Následovalo první vystoupení ministra zdravotnictví Jana Blatného na půdě Poslanecké sněmovny. „V České republice stále a významně probíhá komunitní šíření onemocnění. Nákaza se šíří napříč celou společností,“ uvedl Blatný. „Opatření mají velký potenciál šíření zastavit. Ale jenom tehdy, když je budeme striktně dodržovat!“ dodal Blatný. 

Vyhráno podle něj nemáme, i když to vypadá, že dochází k poklesu růstu, nikoliv však k poklesu epidemie. „Pokud bychom teď přestali dodržovat opatření, která jsou v platnosti, efekt se nedostaví. Ale dostaneme se na hranici lůžkových kapacit, které pořád vyčerpané nejsou,“ sdělil Blatný s tím, že není nutné zavádět nová opatření, ale je nutné dodržovat ta, která byla zavedena.

„Zásadní problém, který by toto mohl zkomplikovat, je v počtu nakažených seniorů,“ poznamenal následně Blatný. Příští týden podle něj budou zahájena testování seniorů. „A i když zatím máme dostatečné lůžkové kapacity, dostáváme se do problému s obsluhou. To znamená, že máme nedostatek zdravotníků,“ uvedl. Vyčerpání systému v principu hrozí, protože každý systém má své limity. „Zatím se tak neděje. Co systém ohrožuje, je nedostatek personálu, nikoliv techniky,“ podotkl. 

Jako první v nadcházející rozpravě vystoupil předseda STAN Vít Rakušan, který poděkoval ministrovi zdravotnictví za jeho slova a vyjádřil přání, aby došlo ke zlepšení komunikace. „Pokud bychom nechali pandemii volný průběh, budou desetitisíce mrtvých do vánočních svátků,“ uvedl Rakušan. Podle jeho slov by se neměla dělat žádná opatření, o kterých nevíme, proč je děláme a neumíme je vysvětlit. 

„Měli bychom si vzít příklad v zemích, kde se něco podařilo. Na Slovensku se podařilo efektivně zapojit samosprávy, dobrovolníky, vzbudit zájem veřejnosti... a chuť a ochotu lidí pomáhat,“ apeloval mimo jiné Rakušan. Chce, aby vláda ubrala z vojenské dikce a spíše lidem vysvětlovala a zaměřila se i na osvětovou činnost. 

„Jsme ochotni se bavit o prodloužení nouzového stavu, ale za to něco chceme,“ poukázal na otázky hnutí STAN Vít Rakušan. „Pojďme ukázat, že spolu umíme komunikovat a rozhodnutí nejsou pocitová, opírají se o data. Potom můžeme opět získat ztracenou důvěru lidí v to, že rozhodujeme, jak se rozhodovat má,“ uzavřel Rakušan.

U řečnického pultíku jej vystřídal lídr SPD Tomio Okamura. Podle jeho slov neznáme jediný případ, kdy by v Česku zemřel někdo pouze vlivem infekční nemoci covid-19. Zároveň zdůrazňoval smrtnost v jednotlivých věkových kategoriích, kdy dával důraz na nuly, které se objevují u mladší generace. Kdybychom podle něj testovali chřipku, dostaneme se ke stejným číslům, ne-li vyšším. 

„Děti patří do škol,“ apeloval zároveň Okamura. „Přijímat opatření bez skutečných dat považuji za špatný krok,“ dodal. Prodloužit nouzový stav chce jen o deset dní.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ani další z řečníků, Pirát Jakub Michálek, nechce prodloužení stavu o celý měsíc, ale jen o 14 dní. „Vláda nezvládá manažerské řízení,“ kritizoval mimo jiné kabinet Andreje Babiše (ANO). „Předseda vlády a ministr zdravotnictví by měli naslouchat tomu, s čím přichází opozice, protože jsou to konstruktivní návrhy,“ dodal.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Poslankyně Jana Černochová (ODS) uvedla, že prodloužení nouzového stavu je zoufalým krokem všech. „Nikdo si ho nepřejeme,“ uvedla Černochová, jež zároveň zmínila, že je nutné, aby nouzový stav byl kvůli koronavirové pandemii prodloužen. I proto se opozice chová podle ní odpovědně a nouzový stav umožní prodloužit. 

Místopředseda ODS Martin Kupka pak mimo jiné vládu vyzval, aby veškerá opatření nejprve projednávala s poslanci. ODS podle jeho slov byla ochotná podpořit nouzový stav do 13. nebo do 20. listopadu. 

Proti umrtvování společnosti se pak vyjádřil šéf Trikolóry Václav Klaus mladší. „Chcípání“ zaživa odmítl. 

Rozprava pokračovala vystoupeními i dalších poslanců, k hlasování došlo až po 16. hodině. 

Při hlasování byli pro prodloužení nouzového stavu až do 3. prosince jen poslanci vládního hnutí ANO a ČSSD a končící šéf komunistů Vojtěch Filip. Pro nouzový stav do 20. listopadu pak hlasovaly všechny kluby s výjimkou SPD – svůj hlas také nepřidali nezařazení poslanci.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

23:04 Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

Debata před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě trvala zhruba 12 hodin. Ve večerních hodinách se st…