Pane Stropnický, letělo to letadlo plné tanků na Ukrajinu? A co ten dopis z Kyjeva? Víme, co chystá znepokojený poslanec

10.02.2015 12:47

Poslanec Parlamentu ČR Jiří Valenta (KSČM) dnes písemně interpeluje ministra obrany Martina Stropnického ohledně přistání ukrajinského těžkého letounu Mrija na letišti v Ostravě-Mošnově. Požaduje vysvětlení, zda se do nebo z republiky nevyvážely těžké zbraně.

Pane Stropnický, letělo to letadlo plné tanků na Ukrajinu? A co ten dopis z Kyjeva? Víme, co chystá znepokojený poslanec
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický
reklama

Anketa

Miloš Zeman řekl, že je ochoten v případě pádu vlády jmenovat vládu Andreje Babiše, ve které by klidně mohly být zastoupeny i ODS a TOP 09. Předčasné volby by nepreferoval. Co vy na to?

hlasovalo: 24877 lidí

Jak již v předchozích dnech informovaly ParlamentníListy.cz, ministerstva obrany a průmyslu a obchodu tvrdí, že k věci nemohou nic uvést.

"Vývozní licence udílí Ministerstvo průmyslu a obchodu, a to by mělo kontrolovat, kam vojenský materiál odešel,“ poukázal pro ParlamentníListy.cz tiskový mluvčí Ministerstva obrany Petr Medek na rezort, který je v tomto případě tím zodpovědným. "Ale není důvod se domnívat, že by firma Excalibur Army dopravila vojenskou techniku jinam, než deklarovala,“ dodává.

Ani na Ministerstvu průmyslu a obchodu se však o této záležitosti více dozvědět nelze. "S odvoláním na § 31 zákona č. 38/1994 Sb., o zahraničním obchodu s vojenským materiálem jsou zaměstnanci a příslušníci ve služebním poměru ke správním orgánům povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech majících povahu obchodního a služebního tajemství, o nichž se dověděli v souvislosti s vydáváním povolení, udělováním licence nebo kontrolou obchodu s vojenským materiálem,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz Filip Matys z odboru komunikace Ministerstva průmyslu a obchodu.

Prodejce tanků, společnost Excalibur Army, založená v roce 1995, se zaměřuje na obchod s nepotřebnou vojenskou technikou a materiálem, které jsou vyřazovány z Armády ČR a dalších armád středoevropských států. Dále pak na opravy, repase a modernizace včetně zásadních upgradů vojenské techniky bývalé Varšavské smlouvy na současné standardy NATO. Spekulace o dodávkách tanků na Ukrajinu striktně odmítá. "Jsou to nesmysly, které jsou součástí informační války mezi Ruskem a Ukrajinou. Já můžu jen potvrdit, že cílovým regionem dodávky tanků je Afrika,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz mluvčí Excalibur Group Andrej Čírtek.

Občané mají právo na informace

Poslanec Jiří Valenta (KSČM) mu však nevěří, tudíž se ptá ministra obrany: "Z důvodu, že si některá rezortní ministerstva neplní, či plní velice nedostatečně, informační povinnost směrem k české veřejnosti, na jednotlivé kompetentní dotazy občanů reagují zodpovědní úředníci někdy s velkým zpožděním a často poměrně zavádějícím způsobem, byl jsem po mnoha urgencích od občanů donucen obrátit se na vás touto formou. V souznění s částí veřejnosti se totiž domnívám, že ani Ministerstvo obrany ČR není bohužel v tomto ohledu výjimkou a forma poslanecké interpelace odpovídá asi nejlépe závažnosti vzniklé geopolitické situace.“V další části pak specifikuje: "Mohl byste mi poskytnout detailní informaci o lednovém přistání a vytěžování letounu MRIJA (UR 82060) na letišti v Mošnově, u kterého vyvstalo podezření, že by mohl přepravovat tanky do ohnisek válečného konfliktu, rozdmýchaného na Ukrajině. Mělo se údajně jednat o transport více než deseti tanků po ose Ostrava -  Kyjev. Existují zcela průkazné fotografie, které dokladují, že do tohoto letounu byly tanky na letišti v Mošnově skutečně nakládány.“

Pro vládu, nebo…?

Valenta pak pokládá konkrétní otázky. Například, zda ministr Stropnický může oficiálně potvrdit nakládání tanků či jiných zbraňových systémů do zmíněného letounu, s čímž by měl být jako ministr obrany zcela jistě minimálně obeznámen. Dále pak se dotazuje na subjekt, který byl eventuálním odesílatelem a který příjemcem. Třetí otázka komunistického poslance zní: "Co si myslíte o dopisu a jeho obsahu z ukrajinského ministerstva obrany, signovaném ministrem obrany Ukrajiny Stepanem Poltorakem, ve kterém je vysoce oceňována vaše podpora a dodávka vojenské techniky na bojující Ukrajinu, byť by se mohlo jednat i o aktivitu soukromé firmy? (Samozřejmě pouze v případě, že kopii dopisu uloženou v příloze označíte za autentickou či zakládající se na pravdě.)“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Václav Fiala
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

16:20 Piráti se bouří jako Stínadla. Poslanci ODS to v pátek zabalili

Neúčast poslanců hnutí ANO a ODS dnes podle Pirátů znemožnila projednat návrhy na řešení zoufalé sit…