"Vypadá to tak, že návrh finanční ústavy budeme muset v tomto volebním období pohřbít... Třetí čtení už bude asi jenom tečka," řekl Dolejš. Vadí mu například to, že norma by zbavila sněmovnu rozhodování o rozpočtové politice a možné restrikce by dopadly i na zdravotní pojišťovny. "Současné dluhy může zaplatit jenom budoucí růst," zdůraznil Dolejš, podle kterého je tedy otázka, zda je cílem finanční ústavy "umrtvující stabilita", nebo také ekonomický rozvoj.
Koaliční i opoziční politici už označují finanční ústavu za mrtvolu
Debatu opět provázela přestřelka mezi koalicí a opozicí. ČSSD už dříve ohlásila, že předlohu nepodpoří. Podle ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) to ukazuje na pokrytectví levice, když sice žádá podpis evropského fiskálního paktu, ale s vědomím, že platí jen pro státy eurozóny. Šéf hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD) namítl, že vláda měla finanční ústavu přijmout hned na začátku volebního období; místo toho prý zvyšovala dluh a "tupými škrty" podlomila hospodářství. "Vláda neudělala nic, co by odpovídalo tomu, co nyní předkládá," přidal se také předseda KSČM Vojtěch Filip.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp