Poslanci se těší na odchodné. I Pekárek s Rathem

17.09.2013 19:25

Sněmovní kancelář nebude žádat Ministerstvo financí o peníze navíc na odchodné pro exposlance, jak naznačovala v srpnu. Potřebnou částku by měla pokrýt ze svého více než miliardového rozpočtu. Na odchodné budou mít nárok i vězněný Roman Pekárek (dříve ODS) a souzený David Rath (dříve ČSSD), který je déle než rok ve vazbě.

Poslanci se těší na odchodné. I Pekárek s Rathem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

"Podle předběžných odhadů to vypadá tak, že by současné prostředky v rozpočtové kapitole měly být dostačující a nebude potřeba žádné dodatečné navýšení," sdělil dnes ČTK ředitel sněmovního tiskového odboru Roman Žamboch.

Odchodné zákon charakterizuje jako peněžité plnění v souvislosti s ukončením výkonu funkce

Sněmovní kancelář už ale požádala ministerstvo o souhlas s tím, aby mohla na odchodné použít zhruba 44 milionů korun z položky náhrad, které v souvislosti s předčasným ukončením volebního období ušetří. Spolu s nevyplacenými poslaneckými platy by to podle tiskového odboru mělo zajistit celkovou potřebnou částku na odchodné.

Rozpuštěním sněmovny totiž poslanci koncem srpna skončili a platy a náhrady nyní nejsou vypláceny. Nárok na ně vznikne až novým členům komory po říjnových volbách.

Odchodné zákon charakterizuje jako peněžité plnění v souvislosti s ukončením výkonu funkce představitele, pokud mu do tří měsíců nevznikne nárok na plat z téže nebo jiné funkce. V takovém případě se vyplácí poměrná část odchodného. Odchodné činí jeden měsíční plat, k němuž se připočte násobek platu a počtu celých ukončených let výkonu funkce.

Čtyři základní platy

Znamená to, že Pekárek, který byl odsouzen za úplatkářství k pěti letům vězení, bude mít nárok na jeden základní plat; činí 55.900 korun. Pekárek totiž nastoupil do sněmovny až loni na podzim za jednoho z rebelujících exposlanců ODS. Rath, který byl poslancem od začátku volebního období a je souzen pro podezření z korupce, dostane čtyři základní platy.

Vyšší platy mají například místopředsedové sněmovny, šéfové výborů a klubů a jejich zástupci. Nejvyšší plat má předseda dolní komory, a to 150.100 korun.

Odchodné se vyplácí po třech měsících po skončení funkce, což bude koncem listopadu. Sněmovní kancelář uvedla, že nyní může jen v hrubých rysech odhadovat, kolik poslanců z minulého volebního období bude znovu zvoleno a jaká tedy může být celková suma na odchodné.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk, mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Langšádlová se snažila ugrilovat Babiše na dezinformacích o covidu-19. A takto vše dopadlo

21:45 Langšádlová se snažila ugrilovat Babiše na dezinformacích o covidu-19. A takto vše dopadlo

Poslankyně Helena Langšádlová (TOP 09) dnes na interpelacích v Poslanecké sněmovně grilovala premiér…