Bývalý premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka oznámil, že rezignuje na mandát poslance. ParlamentníListy.cz oslovily s touto novinkou české politiky a otázaly se jich, co si o tom myslí, jaký zanechává Sobotka odkaz a zda bude v české politice chybět. Příliš patrně nebude chybět severočeskému sociálnímu demokratovi Jaroslavu Foldynovi. Ten ParlamentnímListům.cz napsal: „Stalo se to, co mnoho lidí v politice i mimo ni očekávalo, že se stane. O odkazu nic nevím. Otázku, zda bude chybět české politice, považuji, promiňte, za zbytečnou.“ Dlouholetý sociálnědemokratický poslanec Antonín Seďa Sobotku naopak pochválil: „Bohuslav Sobotka byl úspěšný politik, úspěšný předseda ČSSD a úspěšný premiér české vlády. Žádný člověk, a což teprve politik, není doma prorokem, takže jeho hodnocení přinese budoucnost. To, co mu nelze upřít, je jeho slušnost, poctivost a srdce demokrata."
Ostře se vyjádřil i Jiří Paroubek, Sobotkův předchůdce ve vedení ČSSD a také bývalý premiér. „Je to správné rozhodnutí, že odchází z vysoké politiky, protože po mně přebíral zdaleka nejsilnější stranu v zemi a přivedl ji do pozice politického komparzu, prakticky do záhuby. Do situace, ze které se už nemusí – ale může – dostat. Není dnes v komfortní situaci s ohledem na kauzu OKD. Bude dobré, když z Poslanecké sněmovny zmizí, aby sociální demokracii dále nekompromitoval svojí přítomností. Jinak by hrozilo, že zpravodajství o sociální demokracii z Poslanecké sněmovny bude o jeho kauze,“ upozornil. „Je dobře, že se lidé v poslaneckém klubu ČSSD – kteří mu z osmdesáti procent vděčí za zvolení, protože je prosadil na čelná místa kandidátek až na několik výjimek – zbaví jeho vlivu. Ten jeho vliv na stranu je retardační, což se prokázalo na výsledcích,“ sdělil. Jaký je jeho odkaz? „Je to jednoznačné – když se někomu podaří zničit kvetoucí politickou stranu během několika málo let svojí naprostou neschopností a nedostatkem talentu,“ podivil se.
Ke kritice se přidal i bývalý sociálnědemokratický poslanec Stanislav Huml. „Škoda, že tak razantní, jak se zdá být nyní, nebyl v době, kdy byl předsedou vlády. Velká škoda.“ A také Jiří Koskuba. „Přes naše dlouhodobé rozdílné názory ty jeho nynější důvody chápu. Proto nezačínám rčením – ‚pozdě, ale přece‘. I když je to bohužel svatá pravda. Obávám se však, že nejde o sebereflexi. Ale konečně ani slepý nemůže přehlédnout, kam se ČSSD pod jeho vedením dostala. Na okraj propasti zapomnění. Nu a s jeho nástupci se toho času chystá udělat další mohutný krok vpřed,“ uvedl. „Pan Sobotka zřejmě mně i zemi tolik jako brzy celá ČSSD chybět nebude. Ale k jejímu konci přispěl měrou až neobvyklou. Nebyl a není však sám. Bez jakékoliv urážky, i když to toliko sezením od mládí na schůzích dotáhl na celé čtyři roky vládnoucího premiéra, je zřejmé, že všední životní zkušenosti nahradit nejdou. Je mi líto,“ konstatoval.
Další sociální demokrat, Jaroslav Bašta, sdělil: „Odešel po 22 letech působení v politice (v roce 1996 byl poprvé zvolen poslancem). Poslední přibližně tři léta po pravdě řečeno nezvládl, přestože byl premiérem relativně úspěšné vlády. Jeho rezignaci považuji za moudré řešení a přeji mu mnoho úspěchů v normálním životě, který kvůli politice vlastně ani nepoznal.“
Byl v politice moc dlouho a odtržený od reality
Smířlivější k bývalému premiérovi byli někteří politici z jiných stran. „Bohuslav Sobotka byl typickým sociálnědemokratickým politikem. Tedy v mnoha věcech jsem se s ním neshodoval – v pohledu na velikost státu, na daně a tak dále. Na druhou stranu ho respektuji jako demokrata, který se snažil o to, aby v České republice byly ctěny zákony i ústava, a to nejen ve svém textu, ale i v podobě ústavních zvyklostí. Byl tak standardním evropským politikem. V tomto směru odkaz Bohuslava Sobotky bude jednou lepší, než jak vypadá jeho současný mediální obraz,“ myslí si předseda TOP 09, europoslanec Jiří Pospíšil. „Co se týče svého chování a jednání, byl standardním evropským politikem, čtyři roky byl premiérem a udržel vládu pohromadě – což je na české poměry ne úplně běžná věc. Má to tedy dvě stránky – nesouhlas s věcnou politikou, protože jsem politik pravicový. Nesouhlasil jsem s jeho konceptem sociálního státu, ale to, že byl demokrat, velmi oceňuji,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban