Pravidla kolem autorských práv budou možná jednodušší

13.02.2013 12:55

Odstranit nejasnosti kolem kolektivní správy autorských práv má novela, kterou právě schválili poslanci. Normu musí ale ještě posoudit Senát.

Pravidla kolem autorských práv budou možná jednodušší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zasedání poslanecké sněmovny mělo poklidný charakter. Chvíli se jen řešila politická prostituce strany LIDEM
reklama

Novelu předložili zástupci ze všech sněmovních stran včetně ministryně kultury Aleny Hanákové (TOP 09 - STAN). Norma má mimo jiné umožnit, aby se na ty, kdo chtějí uvést například divadelní hru, obracel vždy jen jeden kolektivní správce autorských práv kvůli sjednání licenční či obdobné smlouvy. Nyní se totiž na jednoho uživatele při veřejném užití autorských děl a jiných předmětů ochrany může obrátit až pět kolektivních správců.

Každý by přitom mohl žádat uzavření obdobných smluv jen s tím rozdílem, že jednou se bude týkat autorů hudby, jednou režisérů a jindy zas výrobců, nakladatelů, herců, uváděli tvůrci předlohy.

Zákon má také vyřešit problémy s placením daně z přidané hodnoty za zapůjčení uměleckých děl a autorům má umožnit uzavírat licenční smlouvy s nakladateli na kratší dobu, než na celou dobu trvání majetkových práv.

Kolektivním správcům by předloha měla dát možnost, aby výběrem odměn pro autory pověřili jinou firmu. Podle připomínek vlády by mělo být ale zákonem stanoveno také to, že kolektivní správci by se tím nezbavili zákonné odpovědnosti. Sněmovna tomu na návrh exministra kultury Jiřího Bessera (STAN) vyhověla.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

20:01 „Černoch víc než běloch“. Slavia a Parlament: Cizina se bude divit

ANKETA Mezi českými politiky napříč celým spektrem UEFA se svým rozhodnutím o trestu pro slávistu On…