Podle Laudáta odpůrci sKarty, jako například poslankyně ODS Lenka Kohoutová, nepředkládají konkrétní čísla a fakta. „Viděl jsem televizní duel ministryně Müllerové a poslankyně Kohoutové a moderátor se ptal poslankyně, co jí konkrétně vadí. A ona odpověděla, že nekonečná jednání, nekonečná dohadování a že jí došla trpělivost. To mě inspirovalo k tomu, že jsem se tím začal hlouběji zabývat a sháněl si fakta a čísla. Netrpělivost paní Kohoutové stojí 300 milionů. Těch 300 milionů je možná kompenzace České spořitelně, pokud projekt skončí,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Laudát.
Ve Velké Británii se ušetřily miliardy liber
Laudát připomíná, že obdobný systém zavádí v Británii vláda Davida Camerona. Británie má mnoho běženců, velký počet nezaměstnaných a osob pobírajících sociální dávky. Dávky se tam zneužívaly v obřích rozměrech a každý rok se velmi zvyšovala částka na vyplácení dávek. Centrální systém podle něho zamezí tomu, aby se tatáž dávka neoprávněně vyplatila opakovaně. Navíc by ministerstvo práce získalo data, jak operativně měnit počty zaměstnanců na úřadech práce. Systém by se zpřehlednil.
„Před třemi roky byla ve Spojeném království v podstatě vytvořena elektronická obdoba naší sKarty. Dávky si občané mohou vybírat z účtů v šesti bankách, z toho pro vlastní teritorium Anglie jsou tři, jedna je ve Walesu, jedna ve Skotsku a jedna v Severním Irsku. Systémy bank jsou propojeny na centrální registr a příslušný ministr vlády dostává měsíční přehled čerpání dávek a podpor. Začátkem roku 2011 byly zákonem upřesněny a zpřísněny nároky na požívání dávek a podpor včetně časových omezení. Za první dva roky nových pravidel a identifikačního dokladu bylo ušetřeno na veřejných rozpočtech zhruba bezmála čtyři miliardy britských liber proti roku 2010. V roce 2011 to bylo 1,8 miliardy a v roce 2012 předběžně 2,1 miliardy,“ řekl Laudát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík