Prezident domluvil o kouzlu referenda a přišla odpověď od Kalouska: Kdysi jste vykládal, že třetina národa je slabá duchem

11.03.2016 13:18 | Zprávy

Sněmovna dnes začala projednávat vládní předlohu o zavedení celostátního referenda a jeho pravidlech. K návrhu zákona se před poslanci vyjádřil prezident Miloš Zeman, který jej dlouhodobě podporuje. Po něm promluvil ministr pro legislativu a pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který se rozhovořil o tom, v jakém případě bude možné referendum vyhlásit a kdy ne. To ale dráždí stranu Úsvit. „Přijde mi sprosté, když návrh o referendu je vyprázdněn a vůbec se netýká těch nejdůležitějších otázek,“ připomněl k tomu dnes ve Sněmovně předseda Úsvitu Marek Černoch. Za debatní pultík si ale také stoupnul šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Prezident domluvil o kouzlu referenda a přišla odpověď od Kalouska: Kdysi jste vykládal, že třetina národa je slabá duchem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman zavítal do poslanecké sněmovny. Vyjádřil se k vládnímu návrhu ústavního zákona o celostátním referendu

„Cílem vlády není nahradit parlamentní formu republiky, ale umožnit přímé rozhodování občanů o některých významných záležitostech,“ řekl v pátek v Poslanecké sněmovně ministr pro legislativu a pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD, když normu poslancům představoval.

Návrh na konání referenda je podle jeho slov oprávněn podat každý občan České republiky nebo skupina občanů, kteří dosáhli ke dni podání návrhu na konání referenda věku 18 let, podpoří-li jejich návrh petice podepsaná nejméně 250 tisíci občany České republiky, kteří dosáhli ke dni podání návrhu na konání referenda věku 18 let.

Občané by si mohli podle ministra vynutit referendum třeba o tom, zda se má v restauracích kouřit, o legalizaci marihuany, či o elektronické evidenci tržeb. Návrh ale prý nemůže umožnit, aby bylo vyhlášeno referendum o setrvání země v EU podobně jako se tomu bude dít ve Velké Británii. Referendum by nebylo možné ani o otázkách přímo ovlivňujících podobu státního rozpočtu, či o sazbách daní. Referendum by se podle Dienstbiera nemohlo uskutečnit ani ve chvíli, kdy by ČR byla nucena porušit závazky vyplývající z nějaké mezinárodní smlouvy, nebo o odvolání či jmenování do funkcí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mír

Dobrý den, myslíte si, že je reálné, že válka skončí mírem a Ukrajina nepřijde o žádnou část svého území? Bylo by to tak správně, ale není to nereálné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“

Dojde nakonec ke sjednocení levice před volbami? Jak už ParlamentníListy.cz informovaly na základě d…