Protirestituční Procházková: Cpeme majetek církvi, je to feudalismus. Z mládeže děláme telata. A naše politika k Rusku...

20.06.2014 9:21

REPORTÁŽ Dřív byli studenti baštou odporu, teď z nich vychováváme otroky. Cpeme majetky církvi a Evropa se nám směje. I to si myslí spisovatelka a aktivistka Lenka Procházková, která je známá také tím, že podala trestní oznámení na bývalého premiéra Petra Nečase i kardinála Duku v souvislosti s restitucemi. Také o tom, že zákon o církevních restitucích mohl být přijat za kriminálních okolností, hovořila Procházková na besedě s občany v Ostravě.

Protirestituční Procházková: Cpeme majetek církvi, je to feudalismus. Z mládeže děláme telata. A naše politika k Rusku...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lenka Procházková
reklama

Anketa

Souhlasíte s církevními restitucemi?

6%
91%
hlasovalo: 72800 lidí

V ostravském Knihcentru na besedě s veřejností nejdříve představila Procházková svou novou knihu politicky zabarvených textů Bílý klaun. „Když jsem se začala věnovat církevním restitucím, tak jsem začala být tak trochu zakázaná autorka. Publikovala jsem hlavně na nezávislých serverech,“ uvedla na začátku spisovatelka, která měla záměr zpřístupnit své fejetony a texty ještě širší veřejnosti, a proto se objevil právě Bílý klaun. „Není to monotématická kniha. Týká se církevních restitucí, ale také jsou tam reakce na rok 1968,“ upozornila.

Pro příznivce její tvorby dodala, že plánuje připravit také výbor ze svých archivních povídek, z nichž některé psala v 70. letech a kdysi byly vydávané jako soukromý samizdat. „Napsat politický článek je pro mě otázka týdne. Píšu tak, abych tam po 20 letech nemusela nic předělávat. Text pokládám za něco velmi závažného, i přehození dvou slov mění rytmus. Vypadá to, že píši rychle, ale já spíš píšu pořád,“ doplnila.

Církev prý nemá na majetek právo

Pak už se aktivistka věnovala tématu církevních restitucí. Podle Procházkové nemají církve na majetek právo. Při vysvětlování důvodů, proč tento názor zastává, zmínila Procházková i případ z roku 1994, kdy soud rozhodoval o vlastnictví korunovační katedrály. Tehdy se jí podařilo nahrát i postup soudkyně před vynesením rozsudku o tom, že svatostánek patří církvi. „Správa Pražského hradu mi tehdy řekla, že se nechtějí odvolat. Václav Havel jim chtěl tu katedrálu dát,“ uvedla a zároveň připomenula i výsledek jednání, kdy nakonec po 18 letech soud přiklepnul Svatovítskou katedrálu státu.

Masaryk si přál odluku církve od státu

Procházková čerpá z historických pramenů a došla k závěru, že v případě církve šlo o veřejný majetek, navíc neexistuje jeho přesný soupis. Pak už se věnovala nedávnému rozhodnutí vlády Petra Nečase o majetkovém vyrovnání. „Když Nečasova vláda odsouhlasila tento návrh zákona, tak jsem pochopila, jak velký to má rozměr. Jsou tam vnitřní pojistky, aby nemohl být zrušen. Rozhodla jsem se, že o tom musím napsat a vytvořila jsem jednoduchý komentář jako vždy. Poprvé v životě mně Právo odmítlo článek vytisknout. Nakonec vyšel v Literárních novinách a vzbudil poprask. Na tento článek reagoval kardinál Vlk, který na mě napsal takovou obžalobu, že jde o vymyšlené příběhy a že jsem pohádkářka,“ popsala Procházková.

„V celé Evropě se tohle dělo o sto let dříve. Dnes francouzská církev nic nemá. Masaryk chtěl také udělat odluku církve od státu, ale neudělal. Byl už vypracován návrh zákona na odluku církve od státu z roku 1920. Kdyby to dnes četli katolíci, tak by dostali infarkt. Tehdy byla složitá situace, protože vznikl demokratický stát, který se vyrovnával jednak s Habsburky, ale i s katolickou církví,“ dodala. „Tolik lesů a polí chtějí dnes jen kvůli obchodování a prodávání. Nedokážu si představit, že by si tam udělali jeskyňky pro poustevníky, aby měla církev atrakci pro turisty. Chtějí majetek z finančních důvodu,“ upozornila ještě Procházková k aktuálnímu stavu.

Trestní oznámení na premiéra i kardinála Duku

Od doby, kdy spisovatelka začala veřejně vystupovat proti restitucím, se podle svých slov stala zápornou osobou. „ČT i rozhlas hlásaly, že to, co bylo ukradeno, musí být vráceno. Tak jsem napsala trestní oznámení na premiéra. Pak jsme hned poslali tiskovou zprávu všem redakcím a pozvání na tiskovou konferenci. Informace jsem ale stále nemohla dostat do České televize. Pak jsem dala i trestní oznámení na kardinála Duku a další neznámé pachatele, kteří pomáhali vytvořit tento zákon,“ vysvětlila svůj postup.

Pád Nečasovy vlády souvisí prý s restitucemi

Sama svůj boj proti vrácení církevního majetku nevzdává. „Je pravda, že vláda padla a určitě to souvisí i s církevními restitucemi. Hlavně mi to dává velkou naději. Pokud pan Ištvan vyšetří veškeré okolnosti, může dospět k závěru, že byl zákon přijat za kriminálních okolností. Ústavní soud musí rozhodnout o tom, že by se měla pozastavit jeho účinnost. Nevzdávám se naděje. Mezitím bojujeme o každý hektar. Co ale může občan proti takové organizaci,“ vysvětlovala aktivistka. Podle Procházkové se nám Evropa směje.

„Žádná země v Evropě necpe církvi tolik jako my. Vždyť se nám smějí Poláci i Slováci. Slováci už dali církvi majetek a ta už ho nemá, už ho zašmelila a teď ji zase živí. To nikam nevede,“ uvedla spisovatelka, jež některé objekty, které už byly církvi u nás předány, osobně navštívila. „Stavby mají perfektní nové střechy a v nich je sedm mnichů, předtím tam bylo 250 pacientů. Ti mnichové vaří pivo pro turisty. Je to nemravné,“ dodala.

Odpověď poslanců: „Psáno v Moskvě, diktováno Putinem."

Procházková pak v reakci na dotaz jednoho z občanů na její názor v souvislosti s krizí na Ukrajině odpověděla: „Napsali jsem takovou výzvu, kterou tehdy podepsalo deset občanských iniciativ z celé republiky. Šlo nám o to, aby se chovala naše politická reprezentace realisticky k dění od počátku. Chronologicky jsme vypsali, co se dělo na Majdanu a tak dále. Chtěli jsme, aby se snažili o mírovou politiku. Výzvu jsme chtěli přečíst veřejně na tiskovce. Jenže na naše tiskové konference téměř novináři nechodí, a tak jsme si stoupli přímo na chodník před budovu České televize. Dali jsme si tam ozvučení. Po chvilce přišla ochranka a řekla, že na nás posílají zásahovou jednotku. Jenže my jsme měli vše řádně povoleno. Od té doby jsme udělali tiskovku třikrát před budovou České televize, ale nikdy tam žádný jejich novinář nepřišel. Naštěstí tam byla jiná média, takže se informace dostaly mezi lidi," uvedla. 

A pokračovala: „Poslali jsme výzvu všem poslancům, nikdo nereagoval, tak jsem si dala schůzku se dvěma poslanci z ČSSD, kteří text četli, dali nám za pravdu a řekli: Děláme hroznou a nebezpečnou zahraniční politiku. Jenže když jsme žádali, aby to dali na pořad programu, tak se začali vymlouvat, že nejdřív musí dát text ke schválení ústřednímu výboru. Text jsme jim poslali a dostali jsme od některých členů výboru odpověď: Psáno v Moskvě, diktováno Putinem. Už jsem ztratila naději, že jsou lidé, kteří mají rozum. Možná se poslanci bojí.“

Procházková chce nalézt viníky údajné cenzury v ČT

Podle Procházkové lidé ale chtějí mít přístup k informacím a sledovat i jiné názory, než hlásají veřejnoprávní média. „Věřím tomu, že lidé už jsou daleko v názorech fundovanější než většina politiků. Tento fenomén je v naší republice častý a vždycky pak se stane něco zvláštního,“ uvedla Procházková, která ironicky doplnila, že ji do ČT pozvali kvůli zábavnému pořadu. „Ozvali se mi kvůli pořadu o folklórní hudbě,“ vysvětlila. „Dnes mi Česká televize, kterou si platíme, připadá jako televize z dob mého mládí, jež kdysi říkala jednu jedinou pravdu. My se snažíme rozkrýt odpovědnost jednotlivých editorů. Píšeme dopisy jak radě televize, tak generálnímu řediteli a oni už začínají být nervózní. I zpětně cenzurují už odvysílané pořady. Jak psal Orwell v knize 1984, to není sci-fi, ale proroctví,“ dodala.

Vracíme se prý do feudalismu

Procházková se obává toho, že naše mladá demokracie odmítá dospět. „Oddaluje plnoletost a obávám se, že to může skončit zbavením svéprávnosti. Když už většina lidí ví, že televize lže, tak v čem jsme to vyhráli? V čem se máme líp? Ano, někteří mají větší bohatství, ale někteří lidé mají minimum. V Praze už vidíte bezdomovce na každém kroku. Je to tristní pro takhle kulturní národ. Nechat někoho bez pomoci, to mi připadá šílené,“ uvedla Procházková.

„Nejsem komunistka, jsem chartistka, ale mám sociální cítění. Myslím si, že svět, který rezignuje na soucit a sociální spravedlnost, nestojí za to budovat. Myslím si, že v naší historii jsou tato témata významná. Vracíme se v podstatě do feudalismu. Míra nevzdělanosti a nerozhleděnosti mladých lidí je velká. Jsou úzce zaměření a nemají výchovu v kritickém myšlení. Dřív byli baštou odporu a do jaké role dorostli dnes? Samozřejmě to není jejich vina, ale celé společnosti. Společnost z nich dělá telata. Jde o výchovu otroků,“ dodala.

  • Další reportáže ParlamentníchListů.cz ČTĚTE ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vyžer si to, Babiši. Z opozice přišlo, co normálně vlády neslyší. A strach

19:48 Vyžer si to, Babiši. Z opozice přišlo, co normálně vlády neslyší. A strach

ANKETA Předčasné volby nebudou. Aspoň to napovídají výsledky anketního dotazu mezi politiky. Pád vlá…