Průšvih ve sněmovně. Poslankyně VV švindlovala, Rath to nahlásil

07.09.2011 10:11

Zdravotnická reforma rozvášnila poslance a středočeského hejtmana Davida Ratha. Ve sněmovně ke druhé části této reformy hovořil o veřejném domě a o revolucionářích z padesátých let, kteří chtějí zavádět nové termíny a nová sousloví. „Stáváte se, pane ministře, spoluodpovědným za korupci, která s tím přijde…. Je to fíkový list zakrývající nahotu této vlády,“ uvedl také Rath za sněmovním pultíkem.

Průšvih ve sněmovně. Poslankyně VV švindlovala, Rath to nahlásil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
reklama

Poslanci hodinu a půl po začátku jednání pléna schválili pak první část reformy a to o zdravotních službách. Pro bylo 108 poslanců, proti 67. Posléze se ale strhla hádka o tom, jestli může poslanec manipulovat s hlasovací kartou. Rath totiž po dalším hlasování - jednalo se o procedurální hlasování o prodloužení možnosti hlasovat o zákonech až do noci - oznámil, že poslankyně Jana Drastichová z VV manipulovala s kartou a to možná i při tak důležitém hlasování, jako je zdravotnická reforma. 

Na středeční schůzi se omluvila celá řada poslanců, včetně například bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka. Na první pohled to tak budilo dojem, že se dnes ve sněmovně vládní reformní zákony budou schvalovat poměrně hladce. Patnáct minut po zahájení schůze ale vstoupil za sněmovní pultík David Rath a bylo hned jasno: Koalice by se měla podle něj stydět, když tyto zákony vůbec předkládá, neboť to bude znamenat další vyhazování peněz.

TÉMA: Vládní reformy

„Jako by se tyto zákony bály slov pacient, lékař a hemží se to tam naopak slovy jako poskytovatel služby. Pracovnice veřejných domů jsou ale také poskytovatelem služeb," hřímal za sněmovním pultíkem Rath.

„Zdravotní péče není nazývána zdravotní péčí, ale službou, když lékař transplantuje srdce, tak jde o službu, ale ne o zdravotní péči. Pacient tak už není člověk, který potřebuje péči a je jen jakýmsi příjemcem služby," přidal dále.

Související:

Druhou část zdravotnické předlohy tvoří totiž zákon o zdravotnických službách, zákon o zdravotnické záchranné službě a zákon o specifických zdravotních službách. Předlohy podle vlády zvýší práva pacientů, podle kritiků tomu bude přesně naopak.

David Rath dále namítal, že zákony mění desetiletí zavedenou terminologii. „Proč mají přijít revolucionáři, jako v padesátých letech, kteří zavedou novou terminologii?" tázal se dále před poslanci.

„Budou se muset měnit razítka a formuláře, aby se nové terminologii uzpůsobily... Současná práva pacientů budou ale omezena," řekl dále Rath.

Podle něj zákony jsou napsány chaoticky a zavádí nové registry, což bude znamenat jediné - že se vše zdraží. „Ale zjevně pravici je to jedno, ať si tady Rath povídá, co chce, my jsme přece  bohatý stát a zaplatíme si databázi, kterou ale již pojišťovny mají," zdůraznil Rath.

Nečas bude v registru s pohlavní chorobou

Choulostivou záležitost registrů nemocí Rath přiblížil na hypotetickém příkladě premiéra Petra Nečase. „Může se třeba stát, že se někdo bude chtít pomstít premiéru Nečasovi a v registru se objeví, že Petr Nečas trpí pohlavní chorobou. Pak to unikne do novin a premiér bude složitě vysvětlovat, že se ničím podobným nenakazil," uvedl také.

„Stáváte se, pane ministře, spoluodpovědným za korupci, která s tím přijde.... Je to fíkový list zakrývající nahoru této vlády," uvedl nakonec Rath za sněmovním pultíkem.

Koalice podle něj díky zákonům dosáhne jen jednoho a to že systém bude co nejvíc chaotický a nepřehledný.

Narážky na sexuální služby jsou trapné

Ratha vzápětí za sněmovním pultíkem vystřídal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP O9). Trpělivě se dal do vysvětlování toho, co je obsahem zákonů.

„Ty narážky na sexuální služby jsou na půdě Poslanecké sněmovny trapné a již dávno se pojem sociální služba používá zcela běžně," pokáral Ratha  

Zmínil, že různé úpravy registrů, jako například onkologický registr jsou navrhovány pro potřeby především pacientů.

Ještě před hlasováním vystoupil za sněmovním pultíkem i sám šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Upozornil na to, že kolem zákonů jsou podivné lobbistické zájmy a na základě toho se pak předělávají přímo ve sněmovně pozměňovací návrhy tak, že se v nich nikdo nevyzná.

Kováčik: I kdybychom měli horečku, tak ruku pro to nezvednem

Doplnil jej také předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik, který upozornil, že i kdyby komunisté měli dnes všichni ve sněmovně čtyřicetistupňovou horečku, tak ruku pro tyto zákony nezvednou,

"My se od těchto zákonů distancujeme. Neponeseme za chyby v tomto zákoně spoluodpovědnost., Chyby tam být musí, jestliže se na poslední chvíli dělají v zákoně úpravy," dodal Sobotka.

Poslanci hodinu a půl po začátku jednání pléna schválili pak první část reformy a to o zdravotních službách. který vymezuje podmínky poskytování zdravotní péče a postavení státu, poskytovatelů péče a pacientů. Pro bylo 108 poslanců, proti 67. Tento jeden z vládních reformních zákonů ale přestál návrh KSČM na zamítnutí a míří nyní do Senátu.

Rath žaloval: Drastichová manipulovala s kartou!

„Chci oznámit, že jsme viděli podvod při hlasování o těchto reformách, neboť paní poslankyně Drastichová tady manipulovala s kartou," oznámil pak překvapivě po chvíli poslanec David Rath.

Následně se ale poslankyně Jana Drastichová z Věcí veřejných veřejně všem omluvila.  

„Předně se chci omluvit, má chyba vychází z nezkušenosti. Za nikoho jsem nehlasovala, uvědomuji si ale, že jsem měla požádat předsedajícího sněmovny o odhlášení nepřítomných na místo pouhého vytažení karty. Navíc nešlo o hlasování o zákonech, ale pouze o procedurální hlasování o prodloužení doby jednání sněmovny, ještě jednou se Všem omlouvám," uvedla v tiskovém prohlášení.

Podle vyjádření některých poslanců měla Drastichová manipulovat s hlasovacími kartami dvou svých stranických kolegů - předsedy klubu Víta Bárty a předsedy strany Radka Johna.

ČSSD nyní vyzývá k tomu, aby se Karolína Peake vzdala svého postu šéfky legislativní rady vlády, neboť se prý zastala Drastichové. Podle vyjádření Peake to byla totiž pouze školácká chyba Drastichové. 

Více k případu ZDE

Jednání Drastichové ovšem bude projednávat mandátový a imunitní výbor sněmovny. Protože ČSSD požadovala to, aby se k přestupku Drastichové vyjádřila i předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová, požádala ČSSD předstávku na jednání svého klubu v délce hodinu a půl. Poslanci budou tak pokračovat ve 12.30 hodin.

První část reformy už čeká stanovisko prezidenta Václava Klause. Předloha mimo jiné umožní rozdělit péči na standardní a nadstandardní, zvýší poplatek za pobyt v nemocnici a vyjme z úhrad léky do 50 korun a podpůrné a doplňkové prostředky. 

Heger: Zákon nahradí zastaralé právní úpravy

Co zákon zavádí? Zákon podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) nahradí především zastaralé právní úpravy ze 60. let. Předloha upravuje práva a povinnosti poskytovatelů péče, zdravotníků i pacientů. Nyní má pacient podle předkladatelů velmi omezená práva rozhodovat o tom, která péče mu má být poskytnuta. Nároky pacientů jsou podle současných zákonů navíc těžko vymahatelné.     

Poslanci v předloze provedli několik změn. Například lidé, kteří podají stížnost na lékařskou péči, by měli právo znát jméno osoby, která stížnost posuzuje. Z návrhu naopak vypadla pravomoc České lékařské komory kontrolovat poskytovatele péče a vstupovat do dokumentace pacienta bez jeho souhlasu. U léčby lidí s psychickými potížemi bude dávána přednost domácímu nebo komunitnímu prostředí. Ministerstvo zdravotnictví bude mít pravomoc vydat vyhlášku která uvede, ve kterých obcích může být výdejna léčiv a ve kterých ne.

Všichni soukromí lékaři budou muset žádat úřady o novou registraci.Pacient získá předlohou například právo na veškeré informace o svém zdravotním stavu a o zdravotních službách, které mu mají být poskytnuty. Předloha zavede institut dříve vysloveného přání; pacient bude moci určit, za jakých okolností chce být léčen. Dokument bude platit pět let.

V Národním registru poskytovatelů lidé najdou všechny údaje o poskytovatelích zdravotních služeb. Všechny subjekty budou mít v provozování zdravotnických zařízení rovné podmínky. Předloha také upravuje dobrovolné hodnocení kvality zdravotních služeb.

Návrh zdůrazňuje kvalitu služeb a bezpečí pacienta. Zavádí různé sankce vůči poskytovatelům péče; současná úprava správní delikty nevymezuje a nestanoví výši pokut. Podle opozice jsou ale příliš vysoké, i ve statisících korun. Nově bude hrozit podle předlohy až milionová pokuta lidem, kteří by poskytovali zdravotní služby bez oprávnění. Sankce by hrozila i lidem, kteří by asistovali při domácích porodech.

Předloha si vyžádá náklady řádově v desítkách milionů korun ze státního rozpočtu. Například 80 milionů budou stát podle odhadů různé nově zaváděné registry.  Na kraje výslovně přejde odpovědnost za lékařskou službu první pomoci a nově za prohlídky těl lidí, kteří zemřeli mimo zdravotnická zařízení. Kraje na to budou chtít podle ministerstva peníze od státu, a to kolem dvaceti milionů korun ročně.

Očekává se, že by levicový Senát předlohu stejně jako další vládní reformní zákony mohl do dolní komory vrátit. Koalice by ale neměla mít problém stanovisko horní komory přehlasovat.

Související:

Možná jste nečetli:

 • U odborníka zaplatíte i několik stovek, navrhuje Heger
 • Heger hodlá zvednout poplatky u lékaře
 • Poplatky nezvyšovat, ani nerušit. Osobní názor ministra
 • Poplatky jsou jen technickou záležitostí, uklidňuje poradce Zajac
 • Výdaje pojišťoven vzrostly o devět procent, příjmy byly menší
 • Šnajdr: Jestli bude Heger dobrým ministrem, bude jasné za rok
 • Horák: Pacienti nebojte se, VZP zatím peníze má
 • Projekt VZP za miliardu využívá 6 lékařů. Slovy šest
 • Čtěte více:


  Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

  Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
  Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

  reklama

  autor: Olga Böhmová

  reklama


  Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

  Další články z rubriky

  Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

  23:04 Dvanáct hodin projevů, křiku i hádek. A nic. Opozice nedokázala vládě vyslovit nedůvěru

  Debata před hlasováním Sněmovny o nedůvěře vládě trvala zhruba 12 hodin. Ve večerních hodinách se st…