Rath a Bárta uniknou trestu za výrok a za vztyčený prostředník

17. 1. 2012 18:36

Poslanci David Rath (ČSSD) a Vít Bárta (VV) uniknou trestu za výrok a za vztyčený prostředník, který zachytil fotograf ParlamentníchListů.cz přímo u šéfa poslaneckého klubu VV ve sněmovně.

Rath a Bárta uniknou trestu za výrok a za vztyčený prostředník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vít Bárta
reklama

Poslanec David Rath vyvázne bez pokuty za slova o "užitečném idiotovi", které pronesl během sněmovní schůze na adresu ministra zemědělství Petra Bendla. Postih nehrozí ani předsedovi poslanců Věcí veřejných Vítu Bártovi, kterého na plénu zachytil fotograf se vztyčeným prostředníčkem. Sněmovní mandátový a imunitní výbor dnes rozhodl, že s Rathem ani s Bártou nezahájí disciplinární řízení, řekl novinářům předseda výboru Bohuslav Sobotka. 

Středočeského hejtmana Ratha dnes výbor opět vyzval, aby uhradil desetitisícovou pokutu, kterou dostal již dříve za urážku ministra financí Miroslava Kalouska. Vinil ho z opilství. Rath nezaplatil, soud o pokutu prohrál a podal kasační stížnost Nejvyššímu správnímu soudu.    

"Užitečný idiot"

Slova o "užitečném idiotovi" pronesl Rath na adresu svého předchůdce v čele hejtmanství Bendla při zářijovém jednání o koaličním návrhu na zrušení zákona o neziskových nemocnicích. Rath kritizoval prodej některých krajských nemocnic, který se odehrál za Bendla. Sobotka uvedl, že Rath pronesl výrok jako řečnickou otázku. Podle stenozáznamu uvedl: "Já se mohu ptát, pane Bendle, prostřednictvím předsedající, dali vám z toho něco? Nebo jste tady posloužil svým stranickým soudruhům jako svého druhu užitečný idiot, kdy jste jim předal majetky za desítky milionů korun?". Výrok byl podle Sobotky na hraně, výbor ale neshledal důvody pro zahájení řízení. 

Bárta tvrdí, že gesto nepoužil úmyslně

Bárta použil podle fotografie vulgární gesto při jednom z hlasování, které provázelo desítku hodin trvající debatu o reformních zákonech na listopadové schůzi sněmovny. Bárta již dříve řekl, že gesto nepoužil úmyslně. 

Nikdo nebyl pro řízení

Podle vyjádření členů výboru to vyplynulo i z obrazového záznamu. Bárta podle předsedy VV Radka Johna zvolna zdvihal ruku při hlasování a skončil s otevřenou dlaní, zachycené gesto prý bylo vytrženo z kontextu. Sobotka podotkl, že gesto nebylo samostatné, Bárta změnil polohu ruky několikrát. Navíc podle něho směřovalo k poslancům VV, nikoli k sociálním demokratům, kteří na něj podali stížnost. 

Hlasování členů výboru o tom, že s Rathem ani s Bártou nezahájí disciplinární řízení, bylo podle Sobotky do jisté míry ve shodě. Pro řízení prý nebyl nikdo. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nip
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pád Babiše? Tvrdý Zeman a opozice v pasti

15:23 Pád Babiše? Tvrdý Zeman a opozice v pasti

Spekulace o vzniku úřednické vlády neutichají. Nově s požadavkem na konec Babišova kabinetu a jeho n…