Co spojuje poslance Petra Nečase (ODS), Miroslava Kalouska (TOP 09) či Bohuslava Sobotku (ČSSD)? Všichni tři totiž působí v politice již po několik dlouhých let. Nemůže být proto pro některého z nich neochota zvednout ruku pro rozpuštění Poslanecké sněmovny vedena strachem, že by z politiky vypadli úplně? Nabrali si totiž hypotéky, a kdyby záhy po opuštění poslaneckých lavic nedostali dobrý „džob“, z čeho by je splatili?
Podle ekonomky a ředitelky nezávislé poradenské společnosti Next Finance Markéty Šichtařové ale tady může fungovat i jiný „faktor“. Jde totiž o strach, že už nebudou stát v centru dění politického života Česka.
Jsou závislými na informacích
„U řadových poslanců kromě toho, že mají ve sněmovně lehké živobytí za obstojné peníze, někdy hraje roli něco úplně jiného. Když už totiž přičichli jednou k politice, tak se stali závislými na informacích. A to je podobné jako u drog. Když máte informace typu kdo s kým, kde a jak, kdo koho odposlouchává, kdo na koho šije boudu a podobně, to je pak pro některé z nich hodně důležité,“ zmínila pro ParlamentníListy.cz Šichtařová.
„Mnozí ale mají našetřeno, mohli by jít do důchodu a mohli by si dovolit o práci poslance přijít. Přesto se bojí...Nedokáží si totiž představit, že jednou z centra informací vypadnou, a je to tak pro ně nejhorší noční můra. Oni by pak byli schopní poslancování dělat i třeba zadarmo, a to jenom proto, aby byli z jejich pohledu v centru dění v Česku. Aby měli pocit, že hýbou politikou a světem. To už je ale závislost. A taková závislost bude hrát u mnohých velice silnou roli a je pro ně důležitější než pocit, že už nedostanou nějakou pořádnou práci,“ pokračovala Šichtařová.
O řadu vysloužilých politiků je ale podle ní na pracovním trhu zájem prý hlavně proto, že byli třeba ministry a mají proto řadu kontaktů. "Mohou tak firmám umožnit, aby díky jejich kontaktům všechno probíhalo snadněji. Dám příklad: když vysloužilý ministr zavolá na nějaký třeba stavební úřad, v duchu ´Franto, my jsme spolu byli před dvaceti lety v hospodě, tak prosím onu žádost popostrč´, tak to hraje velkou roli,“ dodala ekonomka.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Herzmann , Jelínek , sněmovna , Šichtařová , Šiklová , nové volby
autor: Olga Böhmová
Na co podle vás tak strašně potřebujeme Ukrajince?
A jste nebo nejste pro jejich zařazení do českého sociálního sytému? Jaké konkrétní dávky by jim dávalo ANO, kdybyste byli ve vládě? A komu? Všem Ukrajincům?
Další články z rubriky
4:45 Křik, fňukání, Dienstbier. „Skutečný důvod házení vidlí do Stačilo! je…“
Sociální demokracie se po oznámení snahy domluvit se na volební spolupráci s hnutím Stačilo! zbavila…
- 13:47 Dohoda mezi STAČILO! a Sociální demokracií? „Jednat můžeme, ale je to na nich“
- 18:18 Konec Zelenského snům o zázraku? Čeští politici promluvili
- 19:13 Budu mít problém jmenovat. To Pavel řekl? Někteří nevěří
- 12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím
- 21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině