Šéf komunistů navštívil prezidenta. A takto mluvil po jednání

08.06.2013 11:07 | Zprávy

Předseda komunistů Vojtěch Filip navštívil v týdnu prezidenta republiky Miloše Zemana. Údajně mělo jít především o zahraniční záležitosti, jak ale zjistily ParlamentníListy.cz, došlo i na ožehavé otázky domácí scény.

Šéf komunistů navštívil prezidenta. A takto mluvil po jednání
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Vojtěch Filip - předseda Ústředního výboru KSČM

Toto setkání patří podle Vojtěcha Filipa už k tradičním setkáním prezidenta republiky s předsedy politických stran. Na pořadu jednání měly být zejména otázky zahraniční politiky. „Informoval jsem také pana prezidenta o své cestě na Kypr a o tamní politické situaci,“ říká ParlamentnímListům.cz předseda komunistů.

Zákon o politických stranách je pro subjekty, jejichž členská základna se vejde do výtahu

Jednání se ale dotklo i domácí půdy. „Pan prezident mě informoval o svém trvajícím požadavku na změnu volebního systému a já jsem kontroval, že se nám nelíbí zákon o politických stranách, který likviduje politické strany a nahrává mediokracii,“ říká Filip.

Politické strany jsou podle jeho slov svázané takzvaným požadavkem průhlednosti. „Osobně proti transparentnosti vůbec nic nemám, ale nemohou tam být požadavky, které zakáží stranám platby v hotovosti, abychom museli schovávat každou žárovku nebo ji platit centrálně bezhotovostní platbou,“ míní předseda KSČM. Kromě toho jsou prý v zákonu i další problémové věci, jimiž vláda zákon zbytečně komplikuje. Jsou to komplikace zejména pro strany, které mají širokou členskou základnu. „Já tomu samozřejmě rozumím,“ směje se Vojtěch Filip. Podle něj „těm stranám, jejichž členská základna se vejde do výtahu, ale mají ministry“, jde o moc, a ne o to, aby dělali práci pro lidi a mezi lidmi, to příliš starosti nedělá. Také o tom prý Vojtěch Filip prezidenta informoval.

Podle slov komunistického předsedy je ale prezident přesvědčen, že institut politických stran není překonán a ústavní příkaz volné soutěže politických stran by měl být dodržován.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Proč si vy myslíte, že Blažek dar přijal?

Podle mě z toho musel něco mít, a ne málo. Proč policie prošetřuje jen Jiřikovského a né i Blažka? Proč na něj nikdo - třeba právě ANO nepodalo trestní oznámení a možná i na Stanjuru, jestli v tom jel s nima, jak tvrdíte nejen vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dohra Ševčíka s Jakobem. Přišla odpověď na důležitou otázku

17:55 Dohra Ševčíka s Jakobem. Přišla odpověď na důležitou otázku

Byl jste v KSČ, nenechám se od vás poučovat. Tato věta se poslanci TOP 09 Janu Jakobovi vůči ekonomu…