Senátor Pithart má strach: Silný prezident třeba povolá lidi do ulic

17.02.2012 10:36 | Zprávy

Bývalý český premiér, expředseda Senátu a v minulosti také kandidát na hlavu státu Petr Pithart se stále nemůže smířit s tím, jakým zásahem do Ústavy je schválení přímé volby prezidenta. Podle něj nastane v zemi dvojvládí a může to skončit povoláním lidu do ulic.

Senátor Pithart má strach: Silný prezident třeba povolá lidi do ulic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda Senátu Petr Pithart

Schválení přímé volby prezidenta nedá spát místopředsedovi Senátu Petru Pithartovi, který proti ní také v horní komoře Parlamentu hlasoval. Bezprostředně poté, co změna prošla, prohlásil vystudovaný právník a bývalý český premiér, že přímá volba prezidenta nemá v našem právním řádu místo, protože nejsme prezidentskou, ale parlamentní republikou.

Lidé podle něj čekají, že si někoho zvolí, a ten bude vládnout – jenže to u nás nejde, zde vládne vláda a ne prezident. Pokud se však zvolí přímou volbou, bude mít prý ještě větší sebedůvěru, než jakou má současný Václav Klaus. Uvedl i příklad: Nečas jede na Hrad, v kapse má dopis, aby odvolal ministra školství, ale prezident ho neodvolá. „A to je slabý prezident,“ varoval senátor v pořadu Hyde park České televize.

Prezident bude zesilovat hlas a stupňovat demagogii

Ani s odstupem času se místopředseda Senátu s tímto zásahem do Ústavy nehodlá smířit. Především proto, že se obává, že se přímo zvolená hlava státu stane neřízenou střelou, protože nebude zavázána žádné z politických stran, ale pouze voličům. „Od rána do večera bude moci kritizovat vládu. Chtě nechtě nastane dvojvládí,“ prohlásil Pithart pro MF Dnes.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…