Cílem předlohy je podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) zefektivnění činnosti soustavy státních zastupitelství, její větší nezávislost a boj proti korupci. Blažek změny normy připustil; uvedl, že vše ve vládním návrhu nemusí být dogma.
Jde o revoluci?
"Vláda příliš podlehla diktátu státních zastupitelství," soudí šéf poslanců ODS Marek Benda. Předloha podle něho vede k centralizovanému modelu, přičemž větší pravomoci by měla vyvážit i vyšší odpovědnost. Předseda sociálnědemokratické frakce Jeroným Tejc ocenil, že vláda o normě debatovala s opozicí. Také on nadnesl otázku, zda se posílení postavení nejvyššího státního zástupce dostatečně odráží v možnostech jeho odvolání.
Ačkoli někteří poslanci hovořili v souvislostech s návrhem zákona o revoluci, podle Borise Šťastného (ODS) se ve skutečnosti o žádnou revoluci nejedná. K posílení nezávislosti státních zástupců by podle Šťastného pomohlo, pokud by byli nejvyšší žalobce a krajští žalobci voleni přímo obyvateli. Podle Blažka by ale hrozilo, že by státní zástupci rozhodovali jednotlivé kauzy podle momentálních nálad lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk, mp