Sněmovna podpořila změnu Ústavy, která má rozšířit pravomoci NKÚ

22. 1. 2014 11:59

Sněmovna dnes v prvním čtení podpořila poslaneckou novelu Ústavy, která má za cíl rozšířit kontrolní pravomoci Nejvyššího kontrolního úřadu. Související poslaneckou novelu zákona o NKÚ naproti tomu vrátila předkladatelům k dopracování. To má v praxi stejný dopad jako zamítnutí. V dalším projednávání se tak budou poslanci zabývat pouze novelou Ústavy.

Sněmovna podpořila změnu Ústavy, která má rozšířit pravomoci NKÚ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování ve sněmovnně
reklama

Obě tyto předlohy společně měly umožnit úřadu, aby směl kontrolovat například kraje, obce, zdravotní pojišťovny, veřejné vysoké školy nebo příspěvkové organizace krajů a obcí. Prezident NKÚ Miloslav Kala však tvrdí, že novely ve skutečnosti pravomoci úřadu omezují. Prezident Kala poslance již v úterý mimo jiné upozornil hlavně na nejasnosti v návrzích a varoval před dohrami včetně soudních. Poslance vyzval, aby vrátili materiál předkladatelům a aby vyzvali vládu, ať připraví sama příslušnou novelu Ústavy.

Zástupce předkladatelů Stanislav Polčák obavy prezidenta Kaly nesdílí. "Tvrdím, že dochází k zásadnímu rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu," řekl dnes.

Komunisté a občanští demokraté navrhovali vrátit novelu Ústavy předkladatelům k dopracování, jejich návrh ale neprošel. ODS argumentovala hlavně zatížením samospráv dalšími kontrolami.

V případě novely zákona o NKÚ navrhoval Polčák její projednávání přerušit do doby, než o novele Ústavy rozhodne Senát. Jeho návrh ale neprošel. Vladimír Koníček (KSČM) navrhl vrátit novelu předkladatelům k dopracování a tento návrh nakonec prošel většinou 128 hlasů. Pro vrácení hlasovali sociální demokraté, komunisté, poslanci ANO, občanští demokraté i poslanci Úsvitu.

Novela významně posiluje pravomoci NKÚ

Novela Ústavy nově mimo jiné stanoví, že úřad kontroluje hospodaření samospráv s majetkem a jejich rozpočty z hlediska souladu se zákonem. Kontrolovat by také měl hospodaření s majetkem veřejných institucí, o nichž tak stanoví zákon, a to v zákonem stanoveném rozsahu. Polčák uvedl, že pojem veřejná instituce už definuje několik nálezů Ústavního soudu. Novela Ústavy má také umožnit kontrolu hospodaření s majetkem právnických osob, v nichž má stát nebo kraj či obec majetkovou účast.

S rozšířením kontrolních pravomocí nesouhlasí Svaz měst a obcí ČR. Jak uvedl v tiskové zprávě, znamenalo by to mimo jiné zvýšení administrativní zátěže pro pracovníky měst a obcí, kteří musí při kontrolách poskytovat součinnost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šok: Všichni za Zemanem! Ano, i z opozice. Jde o včerejší výbušná slova

17:20 Šok: Všichni za Zemanem! Ano, i z opozice. Jde o včerejší výbušná slova

ANKETA Prezident Miloš Zeman označil heslo Black Lives Matter (na černých životech záleží, pozn. red…