Sobotka: Ne, nebudeme vystupovat z EU. Ani stavět plot na hranicích

21.01.2016 12:02 | Zprávy

AKTUALIZACE Premiér Bohuslav Sobotka dnes ve Sněmovně poslancům řekl, že migraci může Evropa zvládnout jen za předpokladu, že budou evropské státy navzájem spolupracovat. „Jen evropská spolupráce, a ne izolované kroky jednotlivých států pomohou situaci vyřešit. Chci odmítnout návrhy, že bychom kvůli tomu vystoupili z EU a že bychom snad oplotili Českou republiku,“ řekl dnes premiér. Poslanci totiž ve zvláštním bodu probírají migrační krizi, a to na žádost Úsvitu. Migraci do programu schůze se totiž podařilo včera prosadit předsedovi poslanecké frakce Úsvitu Marku Černochovi.

Sobotka: Ne, nebudeme vystupovat z EU. Ani stavět plot na hranicích
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka se svým úvodním proslovem

Poslanci dnes probírají ve Sněmovně migrační krizi, kterou se podle některých opozičních poslanců nedaří Evropě vůbec zvládat.

„Prokazatelně jsme uprostřed největší vlny uprchlíků, a to v souvislosti s přílivem dalších osob do EU, a zatím došlo jen k malému snížení počtu těchto lidí. Státy EU se dostávají pod stále větší tlak, řešení musí být postaveno na těchto pilířích: Jen evropská spolupráce, a ne izolované kroky jednotlivých států pomohou situaci vyřešit. Chci odmítnout návrhy, že bychom kvůli tomu vystoupili z EU a že bychom snad oplotili Českou republiku. Tyhle recepty by v žádném případě nefungovaly a dotklo by se to i života v ČR. Uprchlíci nejsou organizovaná armáda,“ zmínil dnes k migrační krizi ve Sněmovně premiér Bohuslav Sobotka.

Podle premiéra prý Evropa doplácí na fakt, že jsme před časem ignorovali válku v Sýrii a v Iráku. Řešení migrační vlny se podle něj rozhodně neobejde bez porážky Islámského státu (IS) a bez vyřešení válečné krize v Sýrii.

Na řešení migrační krize v Evropě se musí podle Sobotky rozhodně podílet i Turecko, které je zapotřebí podpořit všemi možnými způsoby. Ochranu hranic schengenského prostoru je podle něj ale třeba řešit organizovaně a na to pak musí navázat bezproblémové azylové řízení.

„Evropa nemůže migraci řešit za cenu svého ohrožení. Základní regulace migrace musí probíhat na vnější schengenské hranici a je třeba, aby se na tom podílely všechny státy. To je celoevropský úkol,“ poznamenal kromě jiného premiér.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

21:40 Trump, nebo nic. Z ANO k jednání o míru na Ukrajině

Měla by se Evropa sjednotit v postoji k Ukrajině a jednohlasně podpořit mírové úsilí Donalda Trumpa?…