Sobotka: Omezit církevní restituce, zrušit poplatky u lékaře. A nejen to

12.10.2013 12:10

Pokud ČSSD vyhraje volby, ale nebude schopna sestavit vládu, tak její předseda Bohuslav Sobotka na svou funkci rezignuje. Kromě poplatku za pobyt v nemocnici by sociální demokraté zrušili všechny regulační poplatky ve zdravotnictví, opět by chtěli zavést proplácení prvních tří dnů nemocenské. Tyto a další informace uvedl šéf sociální demokracie v rozhovoru pro server iDnes.cz.

Sobotka: Omezit církevní restituce, zrušit poplatky u lékaře. A nejen to
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bohuslav Sobotka na mítinku v Rousínově. V pozadí Jeroným Tejc

Byty RPG musí být odprodány nájemníkům dle privatizační smlouvy

Na otázku redaktora, zda cítí osobní odpovědnost kvůli tomu, že v době, kdy byl ministrem financí, prodávala vláda sociální demokracie menšinový podíl v OKD za 4,1 miliard korun, přičemž jen hodnota bytů, které takto získal Zdeněk Bakala, je vyšší než tato částka, Sobotka odpověděl: „Byty vložil do OKD Vladimír Dlouhý na začátku devadesátých let. Pak došlo k divoké privatizaci a vláda přišla o většinový podíl v OKD. Tohle všechno se odehrálo ještě před tím, než sociální demokracie poprvé vyhrála volby v roce 1998. Příběh souvisí s nešťastnou privatizací dolů kupónovou a posléze divokou metodou. Já jsem rád, že se mi podařilo do privatizační smlouvy, když jsme prodávali menšinový podíl, dát ustanovení, které poprvé vůbec řešilo otázku nájemníků bytů OKD. Do toho roku 2004 se o nájemníky bytů OKD nikdo nestaral, žádná vláda se tím nezabývala. My jsme byli první, kdo umožnil zakotvit předkupní právo. Ty byty není možné prodat nikomu jinému než nájemníkům a teď jde o to, aby stát vyvíjel tlak na vlastníky bytů RPG, aby umožnili postupný odprodej bytů nájemníkům za podmínek, které byly definovány v privatizační smlouvě.“

Prezidentské pravomoci se musí omezit

Sobotka očekává, že po volbách, pokud jejich výsledek umožní ČSSD sestavení vlády, bude jednat s prezidentem republiky. A jak by postupoval, pokud by Zeman trval na tom, že chce pověřit někoho jiného ze sociální demokracie než Sobotku? „Pokud sociální demokracie volby vyhraje a budeme mít partnery pro sestavení vlády nebo pro podporu jednobarevné menšinové vlády, nevidím žádný důvod, proč by prezident republiky neměl pověřit předsedu ČSSD sestavením vlády. A pak už to bude rozhodnutí sociální demokracie, jak v té věci bude postupovat.“

Sobotka zároveň uvedl, že sociální demokracie bude trvat na určitém omezení prezidentských pravomocí. „Pokud jde o zpřesnění postavení ústavních institucí v zájmu udržení parlamentního charakteru vlády, je to jeden ze závazků, které má sociální demokracie ve volebním programu. Předpokládám, že pro něj budeme hledat podporu napříč politickým spektrem, abychom získali ústavní většinu jak na půdě sněmovny, tak na půdě Senátu. Jde o to, abychom do budoucna vyloučili možná prodlení při jmenování vlády mezi jednotlivými pokusy. Nebo abychom upravili systém jmenování členů bankovní rady tak, aby ty návrhy, stejně jako u ústavních soudců, schvaloval Senát. To jsou změny, které sociální demokracie vidí jako důležité.“

KSČM nechce vládnout se sociální demokracií?

K možné povolební spolupráci s komunistickou stranou Sobotka uvedl: „Já zatím nemám signály ze strany KSČM, že by chtěla po volbách vstoupit do vlády se sociální demokracií. My samozřejmě budeme hledat takové řešení, kterým budeme moci realizovat nejvíce ze svého programu. Nepředpokládám, že bychom po volbách měli vytvářet koalici s KSČM. Také voličům jasně říkáme, že naším řešením, pokud bude mít levice většinu ve sněmovně, je jednobarevná vláda ČSSD,“ řekl. Nepřímo naznačil, že není nakloněn ani velké koalici, když řekl, že není ani příznivcem pravolevých slepenců po volbách.

Pokud by ČSSD a KSČM neměly ve sněmovně většinu, dával by přednost spolupráci s KDU-ČSL. Pokud se ovšem lidovci do sněmovny dostanou.

V rozhovoru vyjádřil despekt nad novými politickými subjekty: „Já se netajím despektem vůči komerčním stranám a účelovým politickým subjektům, protože jsem přesvědčen, že nebudou mít a obvykle nemají dlouhého trvání. Nejde speciálně o ANO, jde i o SPOZ a Úsvit.“

Nemocenská i za první tři dny, poplatky u lékaře se zruší

ČSSD by se chtěla vrátit k výplatě nemocenské v prvních třech dnech. Zhruba 80 tisícům lidí, kteří vstoupili do tzv. druhého pilíře důchodové reformy, by ČSSD dala příležitost, aby z něj buď vystoupili, nebo aby si své úspory převedli do třetího pilíře.

„Chceme se vrátit k progresivnímu zdanění, zrušili bychom poplatky u lékaře, chceme ponechat pouze příspěvek na stravu v nemocnici na omezenou dobu. Určitě se budeme zabývat trvalým zakotvením daňové progrese,“ uvedl Sobotka.

„Jinak pokud jde o zrušení druhého pilíře, dnes je tam tuším šest nebo sedm fondů. Do dvou let musí mít každý z těchto fondů padesát tisíc klientů, nebo ho může bez dalšího Česká národní banka sloučit s jiným stávajícím fondem. Takže my počítáme s tím, že stejně bude muset ČNB přistoupit ke slučování fondů v rámci takzvaného druhého pilíře. Takže mezi těmi fondy zmizí konkurence a nám to usnadní uzavření druhého pilíře,“ dodal k tomuto tématu šéf ČSSD.

Aby došlo k omlazení populace, podpořili by sociální demokraté „nasávání mozků z Východu“, především z kulturně blízkých zemí. Omlazení má napomoci také prorodinná politika: „Jde o to umožnit rodinám, aby se vypořádaly s tím, že mají děti, protože ono to velmi často vede k výpadku příjmů pro takovou rodinu ve chvíli, kdy matka zůstane s dětmi doma. A my bychom rádi zkrátili období, ve kterém se matka může vrátit do práce. Neříkám musí, ale může. Rádi bychom umožnili, aby tady byla předškolní zařízení, ve kterých lidé budou mít šanci umístit děti od tří a možná i do budoucna od dvou let.“

V tuto chvíli je v zemi přes půl milionu lidí bez práce. Jak chce ČSSD pomoci ke snížení nezaměstnanosti? „Veřejné investice v celé řadě oblastí, podpora nových investorů do průmyslových zón, které jsou připraveny, aktivní politika zaměstnanosti zaměřená na ty nejvíce handicapované, to znamená na ženy po mateřské, absolventy bez praxe, lidi v předdůchodovém věku a lidi zdravotně postižené.“

O zmenšení církevních restitucí by se mělo s církvemi jednat

 Církve podle Sobotky musí cítit velký odpor, který je u velké části veřejnosti proti této podobě restitucí. „Chceme si s církvemi sednout k jednacímu stolu, mluvit o rozsahu náhrad za nevydaný majetek a o tom, jak by se rozsah náhrad dal snížit, aby to mělo menší dopad do státního rozpočtu. Já vidím jako zajímavé téma také to, co vlastně církve s těmi penězi budou dělat. Na rozdíl od toho, co sociální demokracie navrhovala, součástí restitucí nejsou žádná omezení nakládání s těmi prostředky. A to je jedna z věcí, která lidem vadí.“ Naopak rezervovaně se Sobotka staví k požadavku KSČM na referendum o církevních restitucích, protože to vidí jako krajně právně sporný požadavek.

Když nebudeme schopni sestavit vládu, rezignuji

„Budu spokojen s výsledkem, který bude začínat trojkou, to znamená, že sociální demokracie získá důvěru třetiny voličů, kteří přijdou k volbám. Pokud jde o opačnou variantu: nastala by, pokud by sociální demokracie dopadla stejně, jako v roce 2010,“ uvedl s tím, že pokud by ČSSD vyhrála volby, ale nedokázala by sestavit vládu, tak v takovém případě by na svůj post předsedy strany rezignoval.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

16:53 „On to nečetl?!“ Migranti do ČR. Eurokomisařka „pomohla“ Rakušanovi. V ČR je zle

Mluví nebo nemluví ministr vnitra Rakušan pravdu o údajné české výjimce z migračního paktu EU? Do sn…