Novela mění pravidla podnikání energetických firem i úřadu, který jejich činnost reguluje. Novým způsobem by se také vypočítával poplatek za obnovitelné zdroje – rozhodující by nebyla spotřeba, ale kapacita jističe.
V dopolední rozpravě vystupovali především poslanci z klubu opozičního hnutí Úsvit, kteří novelu energetického zákona
kritizovali. Úsvit také neúspěšně navrhoval přerušit projednávání do doby, než se jednání bude moci zúčastnit předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alena Vitásková.
Nakonec to ale odpoledne Úsvit vzdal a uznal, že zdržovat normu nemá smysl. Zákon tak nakonec prošel druhým čtením. V souladu s novými sněmovními pravidly se nad ní ještě jednou sejde hospodářský výbor, aby posoudil všechny pozměňovací návrhy, kterých se sešlo zhruba 350, řada z nich se ale překrývá. Hlasovat se o něm ve třetím, tedy závěrečném čtení, má za čtrnáct dní.
Před přijetím normy varuje ale ERÚ. Podle regulačního úřadu nelze totiž dopady změn zákona vyčíslit. ERÚ se podle ČTK nelíbí především jeden z pozměňovacích návrhů, který má umožnit, aby se solární elektrárny vyhnuly povinnosti platit solární daň, přičemž by jim zůstal nárok na podporu. Stát by tak mohl přijít celkem až o 35 miliard korun. Ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) ale již pro média poznamenal, že ministerstvo už připravuje řešení, které tomu má zamezit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová