Takhle se prý Bakala na OKD napakoval. Jde o sto miliard. Poděkujte Sobotkovi, říkají politici

19.09.2013 4:36 | Zprávy

ANKETA Některé odhady říkají, že vláda ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody v roce 2004 privatizovala 46procentní podíl státu v OKD několikanásobně pod cenou. ParlamentníListy.cz oslovily tehdejší členy Poslanecké sněmovny, nynější kandidáty do sněmovny i senátory, zda podle nich byl prodej OKD pro stát výhodný.

Takhle se prý Bakala na OKD napakoval. Jde o sto miliard. Poděkujte Sobotkovi, říkají politici
Foto: Daniela Černá
Popisek: Bohuslav Sobotka

Jde o to, že stát svůj 46procentní podíl v OKD prodal v září 2004 za 4,1 miliardy korun firmě Karbon Invest, za níž stáli tři majoritní vlastníci firmy v čele s Viktorem Koláčkem. Ti pak celé OKD, kam kromě dolů patřilo i 44 tisíc bytů či železniční nákladní dopravce, o pár měsíců později prodali za 10 miliard korun společnosti spoluvlastněné miliardářem Zdeňkem Bakalou.

Ministrem financí v tehdejší koaliční vládě byl nynější předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Šéfem rozpočtového výboru byl za koaliční KDU-ČSL Miroslav Kalousek, nynější první místopředseda TOP 09. O záměru privatizace společnosti OKD formou přímého prodeje majoritnímu akcionáři, koncernu Karbon Invest, vláda rozhodla v březnu 2004. 

Třikrát či šestkrát podhodnoceno

Ocenění firmy Ernst & Young z roku 2005 ohodnotilo OKD dokonce na 52 miliard korun (tedy zhruba šestinásobek ceny na akcii, než za kterou stát svůj podíl prodal). Ocenění znalecké firmy Novota celých OKD je vyčísleno na téměř 22,5 miliardy, tedy na trojnásobek ceny, jež v přepočtu na akcie dostal stát. Exposlanec ČSSD Ladislav Šincl uvedl, že Zdeněk Bakala vydělal zatím na OKD – na dividendách a primárním úpisu akcií 67 miliard. Bývalý pracovník OKD a exposlanec ČSSD Břetislav Petr spočítal Bakalovy zisky dokonce nad sto miliard.

ParlamentníListy.cz se dotázaly tehdejších členů Poslanecké sněmovny i nynějších kandidátů, zda podle nich byl prodej OKD pro stát výhodný.

Suma sumárum prý vydoloval Bakala z OKD přes sto miliard

Břetislav Petr se stal ve volebním období 2002-2004 poslancem ČSSD od září 2004. Absolvoval Hornickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. Poté pracoval 35 let v OKD v řídících funkcích. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl k tématu zajímavá fakta a čísla ohledně toho, jaký zisk měl na OKD Zdeněk Bakala.

Od roku 2006 do loňského roku se podle Břetislava Petra zisk společnosti pohyboval okolo šesti miliard. „Takže šest krát sedm, to je 42 miliard. Když vydával akcie, tak v rámci tří burz: varšavské, londýnské a pražské získal za akcie třicet miliard. V té době byla cena akcie 478 korun, dnes je ta akcie za osmnáct korun. V rámci OKD byly Bakalou dvakrát vydány dluhopisy, jedny jsou splatné v roce 2018, druhé v roce 2021. Ty dluhopisy vynesly panu Bakalovi třicet miliard. Dnes se ty dluhopisy prodávají zhruba za 20 procent své původní hodnoty. Takže když to spočteme, tak je to 42 plus dvakrát třicet, takže to je zhruba sto miliard korun, které pan Bakala vydělal na OKD,“ spočítal bývalý pracovník OKD a exposlanec.

„Zdeněk Bakala koupil OKD od pana Koláčka. Panu Koláčkovi to bylo prodáno za 4,1 miliardy a ten, kdo dělal tento oficiální posudek, je vyšetřován. Reálný odhad 50 procent akcií se pohyboval kolem 26 miliard. Součástí té privatizace také bylo více než 40 tisíc bytů. Další věc je, že když to Bakala koupil od Koláčka, rozdělil to na dvě společnosti, na vlastní těžební OKD, a. s. a RPG Byty. Četl jsem teď v Bakalových novinách, v Hospodářských novinách, že by byty prodal za 39 miliard. Takže otázka dnes zní takto: Kolik na OKD vlastně získal,“ dodal Břetislav Petr.

Ten se vyjádřil i k otázce zavření dolů: „Nyní se bavíme o likvidaci. Platí tu přece horní zákon, že majitel je povinen vytvářet finanční rezervu na případnou likvidaci či útlum těžby. Takže otázka by měla znít, jak velkou rezervu pan Bakala vytvořil a kde je. 35 let jsem v OKD pracoval, takže něco o té problematice vím.“

Kalousek se Sobotkou budou tvrdit, že OKD mělo cenu čtyři miliardy...

ParlamentníListy.cz se dotázaly Bohuslava Sobotky, zda považuje prodej OKD za výhodný pro stát, na dotaz bohužel nereagoval.

Podle lídryně bloku Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové byl prodej státního podílu v roce 2004 velmi nevýhodný.

„Dlouho upozorňujeme na to, že OKD bylo v roce 2004 prodáno pod cenou a že klíčovou roli v tom sehrál tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka z ČSSD. A předpokládám, že i šéf rozpočtového výboru sněmovny Miroslav Kalousek z tehdy koaliční KDU-ČSL. Kdo jiný než šéf rozpočtového výboru by měl kontrolovat, aby se státní majetek neprodával pod cenou? Podle sdružení Byty OKD i dle mého názoru tak stát mohl přijít až o 20 miliard. Kalousek se Sobotkou budou tvrdit, že OKD mělo cenu čtyři miliardy, my budeme tvrdit, že mělo cenu 24 miliardy,“ řekla ParlamentnímListům.cz Bobošíková.

„Tu privatizaci OKD za výhodnou pro stát nepovažuji. A to nejen pro důvody, které uvádíte. Ale hlavně proto, že vynesla do pozice ekonomických elit národa lidi, jejichž chování vzbuzuje minimálně velké rozpaky. Osobně jsem zásadně proti tomu, aby vláda podlehla jejich tlaku, který je na hranici vydírání, a platila jakoukoli sumu za prodlužování umírání firem, ze kterých odčerpali miliardy. Lepší je věnovat tyto peníze na podporu vzniku nových míst a přímou podporu propuštěným. Představitelé státu vyzvou majitele k jednání, to je rozhodnutí vlády. Osobně si myslím, že mají poslední šanci dokázat občanům, že jsou zodpovědnými vlastníky patřící mezi civilizované podnikatele, nebo jen bandou lotrů, kteří využili naivity českého státu k bezuzdnému loupení a vyvádění českých peněz do zahraničí,“ uvedl ministr dopravy Zdeněk Žák a lídr SPOZ v Praze.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nesledujte ČT.“ Babiš vyzval národ. Do kamer pak potupil Václava Moravce

16:05 „Nesledujte ČT.“ Babiš vyzval národ. Do kamer pak potupil Václava Moravce

Poslanci svádějí ve čtvrtek bitvu o koncesionářské poplatky. Konkrétně o jejich navýšení. Šéf hnutí …