„Německo a střední Evropa jsou v ohnisku zájmu IS,“ citovala kupříkladu APA Maaßena. Každý týden prý dostávají německé úřady jednu nebo dvě „poměrně konkrétní indicie“ o možných plánovaných útocích.
Je to průser, katastrofa
ParlamentníListy.cz se dotázaly politiků, co si o tom myslí a zda by na tyto věci měla česká vláda a ČR nějak reagovat. Většina politiků, kteří se vyjádřili, míní, že jde o velmi znepokojivé informace svědčící o tom, že situace je ještě mnohem horší, než se mohlo zdát.
Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka na dotaz neodpověděl, ani ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec. Nevyjádřil se ani předseda KDU-ČSL a vicepremiér Pavel Bělobrádek ani nikdo další z vedení strany a poslanců.
První vicepremiér, ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v rozhovoru pro ParlamentíListy.cz řekl, že změnil názor ohledně žaloby na kvóty na EU, protože situace se mění a přicházejí i nové informace – například o velkém počtu islamistů v Německu či Francii – ty považuje za katastrofu. Kdyby se žalobou proti kvótám postavily všechny státy Visegrádu, daly by najevo, že si malé státy nenechají diktovat. Kvóty podle Babiše neprojdou. Je dle něho třeba, aby Turecko zamezilo přílivu migrantů. To zatím neplní. „To je samozřejmě katastrofa. A francouzský premiér řekl, že tam má 10 tisíc takových potenciálních radikálů. To jsou samozřejmě špatné zprávy,“ řekl ParlamentnímListům.cz mimo jiné Babiš (celý rozhovor zde).
„Česká vláda je vždy o krok pozadu. Příkladem je například nedávný ‚požadavek‘ vicepremiéra Babiše, který se po dvou měsících probudil a chtěl se přidat k žalobě Slovenska kvůli kvótám na uprchlíky. Když to ODS už před dvěma měsíci požadovala, zapomněl se k tomu ale přidat. Snažím se věřit tomu, že bezpečnostní síly ČR situaci nepodceňují. Pokud ano, ohrožuje to národní bezpečnost,“ uvedl předseda ODS a poslanec Petr Fiala.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík