„Tady u vás vrbenští skláři, kteří jsou mistři svého oboru, a jejichž zboží se vyváží i do zahraničí, si vydělávají jen 13 tisíc měsíčně. Novoborští skláři mají po 30 letech dřiny 20 tisíc hrubého a také vysoce kvalifikovaní dělníci ze Žďárských strojíren si nesáhnou ani na průměrnou republikovou mzdu, a to i přes fakt, že máme nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii a meziroční nárůst ekonomiky dělá okolo 4,6 procenta. Tak to dále určitě nejde. Důvodů, proč tomu tak je, existuje víc. Například pravicové vlády zvyšovaly platy zaměstnancům v šestkrát nižším objemu, než to dělala sociální demokracie. A pro podnikatele je také mnohem snazší, když udržují nízké mzdy a jejich podniky jsou pak konkurenceschopné. Nemusí potom inovovat, vkládat peníze do modernizace strojového parku a podobně. Jenže s tímto trendem se nikdy nedostanete na úroveň firem prodávajících koncové špičkové výrobky a začnete vývojově zaostávat,“ rozhorlil se hned v úvodu své návštěvy na severní Moravě, v podhorském Vrbně pod Pradědem, lídr socialistů Zaorálek.
Podle něj tento trend nastal už za vlády Václava Klause, který měl devalvovat naši měnu a lidé v Česku si v 90. letech minulého století vydělávali jen osm procent mzdy německého zaměstnance.
Kdyby lidé věděli, kolik budou brát i za 28 let, revoluční nadšení by asi ochladlo
„Stále škrtit a utahovat si opasky jako kdysi za Klausovy, Topolánkovy nebo nejvíce Nečasovy vlády, je nesmyslné. Omezení spotřeby nemá na ekonomiku vůbec pozitivní dopad. Je bláhové si myslet, že když budeme pořád škudlit, tak si v budoucnu vytvoříme bohatství, tak to v hospodářství státu nefunguje. Já jsem nevycházel z údivu, když jsem slyšel mluvit bývalého politika ODA a nynější prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého o tom, že největším zlem je nyní zvyšování mezd, a že sociální demokracie tak vrací naší zemi před listopad 1989. Já si tu dobu hodně dobře pamatuji a jsem přesvědčen o tom, že kdybychom tehdy lidem řekli, že po 28 letech budou brát jen třetinu německých platů, tak by se jim to moc nelíbilo.
Jestliže vytváříte ve společnosti mizerné podmínky k žití, tak vám budou mladí a perspektivní lidé odcházet do jiných zemí. Já například, jako ministr zahraničí, jsem zjistil, že v kanadském Vancouveru žije na 15 tisíc Čechů, kteří většinou odešli kvůli nízkým mzdám. Na podobná negativa upozorňuje ve své oficiální zprávě země východní Evropy i Mezinárodní měnový fond. Ten to pro ně vyhodnotil jako vůbec největší nebezpečí z hlediska vývoje ekonomiky,“ kritizoval na svém předvolebním mítinku pravicovou politiku Lubomír Zaorálek.
Ten také samozřejmě „nezapomněl“ podotknout, že na růstu platů zejména státních zaměstnanců, jako jsou hasiči, zdravotní sestry a policisté, má největší zásluhu právě ČSSD.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán