Už ne pasáček vepřů: Kalousek ve sněmovně myl hlavu ministru Jurečkovi. Ten sdělil, že osla nikomu nedělá

07.07.2015 15:35

Šéf poslanců TOP 09/STAN Miroslav Kalousek káral ve sněmovně ministra zemědělství Mariana Jurečku (KDU-ČSL) za brožuru údajně oslavující kolektivizaci vesnice. Prý ministerstvo řízené Jurečkou poskytlo brožuře záštitu. Jurečka sice ve sněmovně odmítl, že to bylo uděláno s jeho vědomím, Kalousek ale i přesto bude chtít o této kauze hovořit v mimořádném bodu. Prý ale až po prázdninách, aby topkaři dostáli slibu, že poslední schůzi poslanců před sněmovními prázdninami nebudou narušovat jinými body.

Už ne pasáček vepřů: Kalousek ve sněmovně myl hlavu ministru Jurečkovi. Ten sdělil, že osla nikomu nedělá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zemědělství Marian Jurečka
reklama

Sotva začala dnešní schůze Poslanecké sněmovny, už bylo mezi poslanci veselo. Postaral se o to předseda poslaneckého klubu TOP 09/STAN Miroslav Kalousek, jenž za sněmovním pultíkem pokáral ministra zemědělství Mariana Jurečku za to, že jeho ministerstvo poskytlo záštitu nad publikací údajně oslavující kolektivizaci zemědělství na Přerovsku. Jde o brožurku, která byla nedávno představena na výstavě historických zemědělských strojů k 60. výročí založení zemědělského družstva Oprostovice.

Na brožuře je ale logo MZe, což prý však Kalousek nemůže jen tak nechat být.

„K tomu nemůžeme mlčet! Žádám, aby sněmovna udělala zásadní usnesení o zločinech násilné kolektivizace venkova v padesátých letech,“ žádal k tomu Kalousek. Podle něj jsou v brožurce informace k oslavám 60. výročí založení JZD a také „neobyčejné formulace“ o tom, jak docházelo ke „kolchozizaci“ našeho zemědělství.

"Po druhé světové válce odcházeli mladí lidé z venkova pracovat do továren. Proto na venkově ubývalo pracovních sil a rolníci museli si navzájem pomáhat a tak vznikalo družstevnictví. A proto i u nás na Přerovsku vzniklo v roce 1955 JZD," citoval z brožurky rozčilený Kalousek poslancům a zmínil přitom i „Babišovu neokomunistickou agrobaronskou klidnou sílu“.

„...Soudruhu, mně už ubývá sil, postarej se o ty moje krávy, postarej o ty moje koně, a ty slepice si vezmi také, a přes meze už mi to nějak drncá, soudruhu, pojďme společně rozorat...,“ ironizoval Kalousek dále brožurku, přičemž nebylo jasné, zda něco takového v ní fakticky také je.

Ministr Jurečka ovšem k tomu uvedl, že brožurka vyšla bez jeho vědomí.

„Mé vyjádření k tomu je na webových stránkách Ministerstva zemědělství. Ta brožura totiž vyšla bez vědomí ministerstva, bez schválení a obecní úřad na to nedostane ani korunu,“ hájil se Jurečka.

„Já jsem jednoznačně odsoudil násilnou kolektivizaci českého venkova. Musím říci, že myšlenka družstva je ve své podstatě myšlenka zajímavá, dokonce i v době první republiky naši pradědové mnohdy vstupovali do dobrovolných družstev ať už například mlékárenských, nebo zakládali když ne družstva, tak například rolnické cukrovary a jiné společné podniky. Dobrovolně. Ale to, co se stalo po roce 1948, je úplně něco jiného,“ dodal Jurečka.

Vrátíme se k tomu v září!

„Kdybyste řekl, že to byla chyba, ale na té brožuře je znak a emblém Mze...Já znovu opakuji, že jste nezaštítil nic menšího než malou osvětimskou lež a že z jedné z nejtemnějších událostí českých dějin na českém venkově se snažíte dělat idylu - soudruhu, mladí odešli do fabrik, postarej se mi o ty krávy. Já chápu, že Faltýnkům a Babišům se tahle interpretace strašně líbí. Ale my vám ji nedovolíme. A v září se k tomu vrátíme,“ zmínil ovšem nakonec Kalousek, jenž tak dal najevo, že program poslanců pro tento týden nebudou topkaři mimořádnými body narušovat.

„Včera na poli bylo horko, ale všichni chlapi tam mluvili normálně, tady ve sněmovně je docela normálně, ale to, co někteří říkají, no nic...,“ napsal mezitím na Twitteru Jurečka, kde také dodal: „Znovu: Ministerstvo zemědělství neposkytlo žádnou záštitu na brožuru, která má údajně oslavovat kolektivizaci (eAGRI).“

Pasáček vepřů, co se plete do daní...

Kalousek se ale do Mariana Jurečky strefoval pořádně ostrými slovy i před rokem, kdy jej nazval „pasáčkem vepřů“. „Naivní pasáček vepřů, který se plete do daní,“ řekl o Jurečkovi při interpelaci loni v červnu. Reagoval na to, že ho Jurečka obvinil, že Kalouskovy kroky vedly ke zdražení piva.

Jurečka byl dnes aktivní i na svém twitterovém účtu:

Na webové stránce Ministerstva zemědělství k brožuře kromě jiného stojí:

„Ministerstvo zemědělství poskytlo záštitu akci ‚Výstava historických zemědělských strojů k 60. výročí založení zemědělského družstva Oprostovice‘. To, že vznikla k této výstavě i publikace údajně oslavující kolektivizaci, jsme se dozvěděli až z médií. Ministerstvu nebyla brožura zaslána ke schválení. Logo MZe tedy na ní bylo použito neoprávněně. MZe dostalo ke schválení pouze návrh banneru, který se na akci objevil, a ten byl schválen. Z výše uvedeného je zřejmé, že vzniklé skutečnosti nemohlo Ministerstvo předejít. Žadatelé o záštitu totiž mají povinnost nám zaslat všechny materiály, kde chtějí použít logo MZe, k odsouhlasení. K tomu tentokrát nedošlo.“

 

 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

16:35 Je to vážné, hodně vážné! Kalousek pohrozil ozbrojeným odporem proti vládě. Teď se přidal Schwarzenberg. A tím to nekončí

ANKETA Dát moc parlamentu do rukou premiérovi v případě krize? Vládě to ve fázi zpracování diskutova…